Yüksek Entelektüel Güç ve Sanat Oswald Spengler ve Batının Çöküşü pdf – Yandex indir

tarafından
16
Yüksek Entelektüel Güç ve Sanat  Oswald Spengler ve Batının Çöküşü pdf – Yandex indir

Spengler’in ileri görüşlülüğünü anlamak için sanat bölümünün sonunda söylediklerinden bazı vurgular:
Yapay sanat organik gelişme yeteneğine sahip değildir. Sona işaret eder.
Batı görsel sanatının geri dönülemez bir sona geldiği acı bir itiraftır. 19. yüzyılın krizi ölüm sancılarıydı. Faustçu sanat, Apolloncu sanat gibi, Mısır sanatı gibi, içsel olanaklarını gerçekleştirdikten sonra, kültürünün seyri içinde kaderini yerine getirdikten sonra yaşlılıktan ölür.
İnsan, hâlâ kadersel bir gereklilik sanatı olduğu iddiasını haklı çıkaran büyük şahsiyetleri arıyor. Onları bekleyen apaçık ve gerekli görevi arayın. Tüm sergileri, konserleri, tiyatroları dolaşın ve sadece uzun zamandır içten içe gereksiz olduğu hissedilen bir şeyi pazara hazırlamaktan zevk alan meşgul işçiler ve gürültücü ahmaklar bulacaksınız. Bugün sanat ve sanatçı olarak adlandırılan her şey ne kadar içsel ve dışsal bir saygınlık düzeyinde duruyor!
 

Yüksek Entelektüel Güç ve Sanat Oswald Spengler ve Batının Çöküşü isimli 96 sayfadan oluşan kitap ; Özkan Eroğlu tarafından yazılmış ve TEKHNE YAYINLARI yayınevinin 06.09.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Yüksek Entelektüel Güç ve Sanat Oswald Spengler ve Batının Çöküşü pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.