Yolun Sonunda Kendini Bulmak: Suriyeli Kadınların Göçle Güçlenen Deneyimleri pdf – Yandex indir

tarafından
61
Yolun Sonunda Kendini Bulmak: Suriyeli Kadınların Göçle Güçlenen Deneyimleri pdf – Yandex indir

Bu çalışmada, Suriyeli kadınların, Suriye’den yola çıkarak Türkiye’ye gelene kadar yaşadıkları deneyimlere ve kadınların bakış açılarına odaklanmaktadır. Yazıla gelmiş olan tüm alanlarda yoğunlaşmış erkek bakış açısının alt üst edilerek yeniden inşa edilebilmesi için kadınların deneyimleri ve deneyimlerine dair bilgi üretimine ihtiyaç vardır. Bu çalışma da, bu doğrultuda ilerlemeyi amaçlayarak, Suriyeli kadınların göç deneyimlerine ve kadınlık algılarına dair bilgi üretmeyi, göç durumunu kadın bakış açısına indirgemeyi amaçlamaktadır. Kilis’te ikamet eden on dört Suriyeli kadın sığınmacıyla gerçekleştirilen mülakatlar neticesinde ortaya çıkan bu çalışma, kadınların kaynak ülkedeki durumundan yola çıkarak hedef ülkeye gelene kadarki sürecini irdelerken aynı zamanda Suriye’den Türkiye’ye farklılık gösteren kadınlık algısını da ortaya koymaya çalışmaktadır.  Bu çalışma, kadınların erkeklerden daha farklı bir göç deneyimi edindiği ve bu deneyimi açısından kendi özelinde ele alınması gerekliliğini ortaya koyması açısından önem arz etmektedir. Ayrıca kadınların sosyal alanlardaki görünümleri, iş hayatına dâhil olmaları gibi kadının kamusal alanda görünürlüklerini arttıran ortamların oluşmasının, kadınların öz benlikleri ve toplumsal cinsiyete dair algılarında farklılık yarattığını da ortaya koymaktadır.
 

Yolun Sonunda Kendini Bulmak: Suriyeli Kadınların Göçle Güçlenen Deneyimleri isimli 158 sayfadan oluşan kitap ; İpek Agcadağ Çelik tarafından yazılmış ve EĞİTİM KİTABEVİ yayınevinin 30.01.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Demokrasinin Krizleri Otoriterleşmenin Kıyısında Çağdaş Siyasetin Ahvali pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Demokrasinin Krizleri Otoriterleşmenin Kıyısında Çağdaş Siyasetin Ahvali indir, Demokrasinin Krizleri Otoriterleşmenin Kıyısında Çağdaş Siyasetin Ahvali oku ve Demokrasinin Krizleri Otoriterleşmenin Kıyısında Çağdaş Siyasetin Ahvali pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yolun Sonunda Kendini Bulmak: Suriyeli Kadınların Göçle Güçlenen Deneyimleri pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.