Yeni Salgın Eski Siyaset Hastalığa Karşı Savaşın İki Yüz Yılı ve Alternatifleri pdf – Yandex indir

tarafından
4
Yeni Salgın Eski Siyaset  Hastalığa Karşı Savaşın İki Yüz Yılı ve Alternatifleri pdf – Yandex indir

Yeni Salgın Eski Siyaset, modern dünyanın salgın hastalık tehditleriyle başa çıkmak için nasıl bir savaş senaryosu benimsediğini ve bunun defalarca nasıl başarısız olduğunu araştırıyor. Avrupa ilk olarak on dokuzuncu yüzyılda koleraya karşı “savaş” ilan etti. Hastalığı yenemedi ama ulus-devletlerin kuruluşuna ve imparatorlukların amaçlarına hizmet etti. 1918’de grip gerçek bir savaştan çıktı ve ne siyasalar ne de tıp tarafından denetim altına alınmadan dünyayı kasıp kavurdu. Kırk yıl önce AIDS tıp biliminin güvenine meydan okudu. AIDS hâlâ bizimle, ama onunla yaşamayı öğrendik -özellikle de toplumsal aktivizm ve özgürleştirici siyaset sayesinde.

Bugün, halk sağlığı uzmanları ve onları dinlemeyen siyasi liderler COVID-19’la “savaşmamız” gerektiği konusunda hemfikir. Toplumlarımızın bu kadar savunmasız olmasının nedenlerini ele almak yerine, tek tek patojenleri hedef almamız ve onları bastırmamız gerektiği konusunda bir fikir birliği var. Bu fikir birliğinin yanlış olduğunu savunan Alex de Waal, Antroposen için yeni bir demokratik halk sağlığı savunusu yapıyor.
 
 

Yeni Salgın Eski Siyaset Hastalığa Karşı Savaşın İki Yüz Yılı ve Alternatifleri isimli 300 sayfadan oluşan kitap ; Alex de Waal tarafından yazılmış ve NİKA YAYINEVİ yayınevinin 10.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Yeni Salgın Eski Siyaset Hastalığa Karşı Savaşın İki Yüz Yılı ve Alternatifleri pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.