Yazarlığın Eteklerinde pdf – Yandex indir

Yazarlığın Eteklerinde  pdf – Yandex indir

Yazarlığın Eteklerinde adlı kitabında Memet Fuat, edebiyat dünyasına attığı ilk adımlarını, karşılaştığı ortamı yalın ve sürükleyici biçemiyle anlatıyor. Kılavuzu Nâzım Hikmet…
Memet Fuat’ın ömrünün son yıllarında kalem aldığı bu yapıtında, annesi Piraye Hanım’ın “zorlamasıyla” başlayan Nâzım Hikmet ile mektuplaşmalarından “parçalar” da okuyoruz. Nâzım Hikmet’in hapishaneden, “oğlum” dediği Memet Fuat’a yazdığı mektuplar, yalnızca yüreklendirme değil, bir anlamda edebiyat tarihi, şiir-öykü-roman çözümlemesi.
Yazarlığın Eteklerinde, Memet Fuat’ın yazarlık serüveninin başlangıcıyla birlikte, ilk verimleri olan şiirlerinin ve kısa öykülerinin, aynı zamanda bunlara ilişkin Nâzım Hikmet’in düşüncelerinin de yer aldığı önemli bir tanıklık
 
Aslında mektup yazmaya alışık değildim, Nâzım’la mektuplaşmanın önemini de bilmiyordum.
Sonunda baskıya dayanamayıp yazdım bir mektup. Kitaplığımdaki kitapların listesini de ekledim.
Şöyle başlayan bir yanıt geldi :
 
“Oğlum,
“Mektubunu aldım. Bayram ettim. Sen daha o kadar gençsin ki hatıraları olmayan ve hatıralara değerlerini vermesini öğrenmemiş olansın. Halbuki ben artık hatıraları olan ve hatıralara değer verecek kadar ihtiyarlamışım. Bunun içindir ki, mektubunu alır almaz, doğrudan doğruya, senin kırmızı çocukluk başının  etrafında halkalanan güzel yıllarım hemen canlanıverdiler. Senin çocukluğunu ve kendi gençliğimi tekrar yaşadım. Dünyada en çok sevdiğim insanlardan biri anandır ve senin sevgin hemen bunun yanındadır ve ondan ayrılmaz. O kadar ki ne zaman ananı düşünsem derhal senin çocukluğundan çeşitli basamaklar gözümün önüne gelir. Seni Kadıköy’de apartmanda, bana kapıyı açarken ve boynuma sarılırken görürüm. Seni Erenköy’de ilk mektebe gittiğin zamanki önlüklü halinle görürüm. Velhasıl sen benim en güzel yıllarımın ve yüreğimin içinde dünyanın en güzel ve en iyi kadın başıyla yan yana ve ondan ayrılmaz bir haldesin.”
(…)
 
“Gogol sağlam kitap yazar, oku; Şolohof mükemmeldir, oku; Balzac’ı, Zola’yı mutlaka oku. Hele André Malraux’un İnsanlığın Hali diye bir romanı vardır, mutlaka oku…”
 
İçindekiler;
 
Gülücüklü Bravo…
Yazı, Yabancı Dil, Spor.
Kitap Okuma Eğitimi…
Nâzım’a Mektup Yaz…
Yazarlık Eğitimi…
Öyküler… Öyküler…
Bir Öykü Eleştirisi…
Yayımlanan İlk Şiirim…
Dogmatizme Saplanma…
“Pınar” Dergisi…
“Tan”dan Geri Gelen Öykü…
Yayımlanan İlk Öyküm…
Şairle Çevresi…
Jerminal…
Kız Yusuf…
“Gün”de Rıfat Ilgaz…
Aşk ve Sümüklüböcek…
“Yücel”de İkinci Öyküm…
Yaşar Nabi’nin Yanıtı…
Menekşe Nasıl Öldü?..
Cambaz…
Verem…
Sanatçı…
İlk Yayımcılık Denemesi…
Ahmet Kurbağa…
Kitaplar Dergisi…
Şiirler…
Yaşadığımız…
Albüm
 

Yazarlığın Eteklerinde isimli 176 sayfadan oluşan kitap ; Memet Fuat tarafından yazılmış ve LİTERATÜR YAYINLARI yayınevinin 28.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Everest Açıkhava 15 / Nazlı Eray: Ömür Uzatma Kahvehanesi pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Everest Açıkhava 15 / Nazlı Eray: Ömür Uzatma Kahvehanesi indir, Everest Açıkhava 15 / Nazlı Eray: Ömür Uzatma Kahvehanesi oku ve Everest Açıkhava 15 / Nazlı Eray: Ömür Uzatma Kahvehanesi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazarlığın Eteklerinde pdf – Yandex indir - PDF indir