Yalova Folkloru (Cilt 2) pdf – Yandex indir

Yalova Folkloru (Cilt 2) pdf – Yandex indir

Yalova’nın kültürel tarihi çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır.
 
Kaplıcaların, ormanların, denizin, akarsuların ve verimli toprakların olduğu bu bölgeye çok değişik coğrafyalardan göç ederek yerleşenler süreç içinde zengin, renkli bir kültürel birikiminin ortaya çıkmasını sağladılar.
 
Yalova coğrafyasının büyüleyici geçmişi üzerine inşa edilen folklorunu ele alıp inceleyen iki ciltlik bu çalışma, halk kültürüne bir ömür adayan araştırmacı yazar Nuri Taner’in yıllar süren titiz çalışmasının ve emeğinin ürünüdür.
 
Nuri Taner, Yalova Folkloru’nun birinci kitabında, ilçelerin, beldelerin ve köylerin tek tek halk kültürünün zengin ve yoğun örneklerini sunmaktadır.
 
Yalova Folkloru’nun ikinci kitabında, geçiş törenleri olarak tanımlanan yaşamın değişimleri anlatılmaktadır. Doğum, çocuk büyütme, sünnet, askere gitme, evlenme, seyirlik oyunlar, ölüm ve yasla ilgili inanma ve uygulamalara ilişkin bilgiler yer almaktadır. Ayrıca mutfak kültürü, giyim kuşam, halk oyunları, Yalova Kaymakamı fıkraları, Yalova için bestelen şarkılar ile mahalle, cadde ve sokak adlarının öykülerine kadar geniş bir çerçeve içinde Yalova folklorunu inceleyip anlatmaktadır. 
 

Yalova Folkloru (Cilt 2) isimli 434 sayfadan oluşan kitap ; Nuri Taner tarafından yazılmış ve FAVORİ YAYINLARI yayınevinin 21.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Bir Dünya pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Yeni Bir Dünya indir, Yeni Bir Dünya oku ve Yeni Bir Dünya pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yalova Folkloru (Cilt 2) pdf – Yandex indir - PDF indir