Yalan-Roman pdf – Yandex indir

Yalan-Roman pdf – Yandex indir

Bir yazar için prestijli bir edebiyat ödülü almak, onun için bir dönüm noktası niteliği taşır. Romain Gary de Cennetin Kökleri eseriyle Goncourt Ödülü kazanarak dünya edebiyatında rüştünü ispat etmiş bir yazar olsa dahi bununla yetinmeyecektir. Ödülün ardından Fransız eleştirmenlerin, kendini tekrar ettiği iddiası üzerine yeni bir persona oluşturur ve Émile Ajar mahlasıyla yazmaya başlar. 
 
Mevzuatının katılığıyla nam salmış bu ödülü mahlasla ikinci kez kazanarak edebiyat camiasını, eleştirmenleri ve okuru tarihe “Ajar Olayı” olarak geçecek bir aldatmacayla alt eden Gary’nin, bu oyunda kendini yok ederek var edişine anbean tanıklık etmemizi sağlayan, yer yer otobiyografik bir “-mış gibi yapma” öyküsü ise Yalan-Roman‘da anlatılır.
 
Taklitler üzerine kurulu bir normalliğe uyum sağlamaya zorlayan düzenin ortasında sıkışıp kalmış nevrotik bir karakterin burjuva toplumdan öç alma mücadelesi, kaçılan gerçekliğin söylenen tüm yalanlardan daha çarpıcı olduğunu gözler önüne seriyor. 
 
“O oradaydı. Birisi, bir kimlik, ömür boyu tuzak, yokluğun varlığı, bir sakatlık, bir parçalanma, bir hakimiyet kuruyor, bana dönüşüyordu. Émile Ajar.  
 
Kendimi canlandırmıştım. 
 
Donup kalmış, yakalanmış, durdurulmuş, tutulmuş, köşeye sıkıştırılmıştım. Kısacası, vardım.”
 

Yalan-Roman isimli 168 sayfadan oluşan kitap ; Emile Ajar tarafından yazılmış ve SEL YAYINCILIK yayınevinin 20.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Öğretmenin Not Defteri 1 pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Öğretmenin Not Defteri 1 indir, Öğretmenin Not Defteri 1 oku ve Öğretmenin Not Defteri 1 pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yalan-Roman pdf – Yandex indir - PDF indir