Vilayet-İ Selanik Osmanlı Döneminde Drama Kazasının Çeç Nahiyesi / Nüfus, Etnisite, İhtida, Yerleşim ve İdari Statü pdf – Yandex indir

tarafından
6
Vilayet-İ Selanik Osmanlı Döneminde  Drama Kazasının Çeç Nahiyesi / Nüfus, Etnisite, İhtida, Yerleşim ve İdari Statü pdf – Yandex indir

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde idari olarak Selanik Vilayetine bağlı bir sancak durumunda bulunan Drama’nın 1383 yılında fethedildiği dönemden 1. Balkan Savaşı sonrası elden çıktığı zamanına kadar etnik, kültürel ve sosyolojik yapısında büyük değişimler meydana gelmiştir. Drama’nın sosyal ve kültürel yapısında Türklerin bölgeye ayak basmasıyla birlikte yüzyıllar için de adeta yeni bir toplum şekillenmiştir. Bölgenin fethinden önce Helen, Slav ve Ulah milletlerinin bir arada bulunduğu bölgeye fetihten sonra Anadolu’dan gelen Yörük ve Türkmen gruplarının bir kısmı Hristiyanların yaşadıkları mevcut yerleşimlere, bir kısmı da şenlendirme politikası gereği yeni iskâna açılan bölgelere yerleşmiş ve ayrıca fetih sonrası dönemlerde Drama’da yaşanan ihtida hareketleri de bölgede çok renkli bir yapının meydana gelmesine imkân sağlamıştır. Yeni bir din, yeni bir dil ve yeni bir kültür zamanla bölgenin yapısına etki etmiş ve sonradan gelen gruplar da mevcut yapıdan etkilenmiştir. Bu değişimlerden özellikle nüfus boyutunu tespit etmek üzere öncelikle Osmanlının en eski nüfus istatistikleri olarak değerlendirilen tahrir defterleri ile en son olarak 19. yüzyıla ait modern nüfus sayımı neticesinde kayıt altına alınmış nüfus defterleri incelenmiştir.
 

Vilayet-İ Selanik Osmanlı Döneminde Drama Kazasının Çeç Nahiyesi / Nüfus, Etnisite, İhtida, Yerleşim ve İdari Statü isimli 352 sayfadan oluşan kitap ; Fatih Çelik tarafından yazılmış ve CEREN YAYINCILIK VE KİTAPÇILIK yayınevinin 27.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sibirya’da Şamanizm: Sibirya Yerlileri Hakkında Bir Sosyal Antropoloji Çalışması pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Sibirya’da Şamanizm: Sibirya Yerlileri Hakkında Bir Sosyal Antropoloji Çalışması indir, Sibirya’da Şamanizm: Sibirya Yerlileri Hakkında Bir Sosyal Antropoloji Çalışması oku ve Sibirya’da Şamanizm: Sibirya Yerlileri Hakkında Bir Sosyal Antropoloji Çalışması pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Vilayet-İ Selanik Osmanlı Döneminde Drama Kazasının Çeç Nahiyesi / Nüfus, Etnisite, İhtida, Yerleşim ve İdari Statü pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.