Vatandaşlığın Dönüşümü pdf – Yandex indir

tarafından
9
Vatandaşlığın Dönüşümü pdf – Yandex indir

Türkiye’de milliyetçi/ulusçu gruplar, vatandaşların kültüre ve kimliğe dair hak taleplerini anlamakta zorlanıyorlar, vatandaşlığı bir kulübün üyeliği gibi görmekte ısrar ediyorlar: Günümüz siyasetinde bu kulübün adı ulus-devlet. Buraya kabul edilmişseniz eğer, bir nüfus cüzdanınız varsa, başka bir şikâyetiniz olmaması gerekir, diye düşünüyorlar.

Vatandaşlığın Dönüşümü’nün temel ekseninde ise vatandaşlığın bir haklar dizisi olarak görülmesi fikri var. Siyaset Bilimi literatüründe “Vatandaşlık Çalışmaları” diye bilinen ve son yirmi yıllık dönemde giderek önem kazanan alanın bazı temel metinlerini bir araya getiren kitap, tarihsel ve karşılaştırmalı bir perspektifle vatandaşlık kavramının farklı ulusal bağlamlarda kazandığı anlamları, farklı milliyetçiliklerin vatandaşlıkla ilişkisini, kavramın son dönemde geçirdiği dönüşümü ve bugün için taşıdığı imkânları inceliyor.

Türkiye’de son yılların başlıca siyasal tartışmalarını ve çözümsüzlüklerini düşünürsek, tam zamanında yapılmış bir katkı bu seçki. İyi insan olmak ile iyi vatandaş olmak arasındaki bağı yakalamak için, mevcut gerilimleri demokratik yöntemler ile çözebilmek için, tüm vatandaşlarının üyesi olmaktan gurur duydukları “iyi, adaletli ve demokratik bir Türkiye” için, konuyu acilen haklar/özgürlükler/sorumluluklar temelindeki bir vatandaşlık kavrayışı etrafında tartışmamız gerektiği yönünde yapılmış yerinde bir uyarı.
 

Vatandaşlığın Dönüşümü isimli 272 sayfadan oluşan kitap ; Kolektif tarafından yazılmış ve METİS YAYINLARI yayınevinin 27.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Toprakları Kapatmak Kamu Arazilerinin Özelleştirilmesi pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Toprakları Kapatmak Kamu Arazilerinin Özelleştirilmesi indir, Toprakları Kapatmak Kamu Arazilerinin Özelleştirilmesi oku ve Toprakları Kapatmak Kamu Arazilerinin Özelleştirilmesi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Vatandaşlığın Dönüşümü pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.