Vardapet Gevond’un Ermeni Tarihi (8. Yüzyılda Araplar, Ermeniler, Hazarlar ve Bizanslılar) pdf – Yandex indir

tarafından
5
Vardapet Gevond’un Ermeni Tarihi (8. Yüzyılda Araplar, Ermeniler, Hazarlar ve Bizanslılar) pdf – Yandex indir

Vardapet Ğevond’un, çevirisini takdim ettiğimiz “Tarih” adlı eseri, 8. yüzyıla tarihlidir. Adından da anlaşılacağı üzere bir din adamı yani rahip olan Ğevond’un anlatısı genellikle İslam peygamberi Muhammed’in ölümünden sonra Kafkasya’ya doğru hızla ilerleyen Arap istilalarını içermektedir. Bunun yanı sıra Hazarlar ve Bizans İmparatorluğu hakkında da oldukça değerli bilgiler nakletmektedir. Onun anlatısını oluşturan olaylar dizisi yaklaşık 156 yılı kapsamaktadır. Dolayısıyla eserin 8. yüzyılın son çeyreğinde kaleme alındığını söylemek mümkündür. Bu yönüyle eser, döneme ilişkin bilgi veren birincil kaynaklar arasında önemli bir yerde durmaktadır.
 

Vardapet Gevond’un Ermeni Tarihi (8. Yüzyılda Araplar, Ermeniler, Hazarlar ve Bizanslılar) isimli 116 sayfadan oluşan kitap ; Vardapet Gevond tarafından yazılmış ve POST YAYINEVİ yayınevinin 04.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Vardapet Gevond’un Ermeni Tarihi (8. Yüzyılda Araplar, Ermeniler, Hazarlar ve Bizanslılar) pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.