Uzay Seyyahları pdf – Yandex indir

Uzay Seyyahları pdf – Yandex indir

Kimilerine göre Rosny aîné’den önce “gerçek” bilimkurgu yoktur. Tarihsel anlamda yerini Jules Verne’den sonra, H. G. Wells’ten önce olarak konumlandırabileceğimiz Rosny aîné’nin eserleri “bilimsel” kurgunun temellerini attığı için büyük önem taşımaktadır.

Rosny aîné literatüründe Türkçeye kazandırdığımız üçüncü kitap olan “Uzay Seyyahları” eleştirmenler tarafından yazarın baş yapıtları arasında her zaman ilk sıralarda bulunmaktadır. Hatta Rosny aîné üçlüsü olarak belirtilen kitaplar, tarihsel sırasıyla “Xipehuz”, “Doğanın Ölümü” ve “Uzay Seyyahları” olarak seçkilerde yer almaktadır.

Bunun yanında 83 yıllık yaşamında Rosny aîné (1856 – 1940) birçok bilimsel ve teknolojik yeniliği doğrudan tecrübe etmiş ve bu değişiklikler neticesinde yeni ürünler vermiştir. İşte “Uzay Seyyahları” bu minvalde düşünülebilir; yazarın “dünyadışı mekânlarda gezen seyyahlar” tadında bilimkurgu örneği olarak kendi literatüründe bir ilktir.

“Astronot” kelimesinin isim babası olarak bilinen ve bilim dünyasıyla daima içli dışlı olan Rosny aîné, uzay hakkındaki güncel düşüncelerden beslendiği gibi bilim insanlarına çokça ilham olduğu da bilinmektedir. Böyle bir bilimkurgu dehasının 1925 yılında yayımlanmış, belki de başyapıtı olarak adlandırılan “Les Navigateurs de l’infini” adlı eserini titiz bir işçilik sonucu Türkçeye kazandırmaktan “infinite” bir mutluluk duyuyoruz.
İyi okumalar dileriz.

Ömer Alkan
 

Uzay Seyyahları isimli 156 sayfadan oluşan kitap ; J. -H. Rosny aîné tarafından yazılmış ve FİHRİST KİTAP yayınevinin 15.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bilgece Hikayeler pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Bilgece Hikayeler indir, Bilgece Hikayeler oku ve Bilgece Hikayeler pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Uzay Seyyahları pdf – Yandex indir - PDF indir