Usulden Yönteme: Mehmed Fuad Köprülü’nün Edebiyat Tarihçiliği pdf – Yandex indir

tarafından
14
Usulden Yönteme: Mehmed Fuad Köprülü’nün Edebiyat Tarihçiliği pdf – Yandex indir

Mehmed Fuad Köprülü’nün “Türk Edebiyatı Tarihinde Usûl” makalesi, yayımlandığı tarihten itibaren Türk edebiyatı çalışmaları için vazgeçilmez kaynaklardan biri olmuştur. Türk edebiyatının kurucu metinlerinden biri olan bu makale, edebiyat tarihi yazımında usûl fikrinin neye tekabül ettiğini sistematikleştirerek ele alması yönüyle öne çıkar. Bu kitapta yer alan metinler Türk edebiyatı araştırmacıları için kolektif bir tartışma zemini sağlayarak ulus, dil ve edebiyat ilişkisini, metinlerarasılığın yarattığı imkânları ve açmazları, edebiyat tarihinde usûlü belirleyen ölçütlerin neler olduğunu değerlendirme fırsatı sunuyor. Edebî eserle usûl arasındaki ilişkilerin daha görünür olmasını sağlarken müstakil bir bilim dalı olarak edebiyatın ölçütlerini konumlandırmayı ve bunu yaparken de Köprülü’nün beslendiği kaynakları daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bir asır önce yazılmış bir makalenin etrafında dolaşan, güncel izleklerin ve tartışmaların da yer aldığı bu kitap; makalenin orijinalini ve çeviriyazısını, 1913’teki eski harfli Türkçe basımı ile 1966’daki Latin harfli Türkçe basımı arasındaki farkları ve makalenin günümüz okurları için sadeleştirilmiş bir versiyonunu da içeriyor. Türkoloji çalışmalarındaki yeri ve önemi birçok kez vurgulanmış olsa da “Usûl” makalesi, günümüz okur ve araştırmacıları için yeni perspektifler sunmasının yanı sıra sağladığı olanaklar ve taşıdığı sınırlılıkları da ortaya koyarak tarihsel ve eleştirel bir tartışma imkânını kolaylaştırıyor.
 

Usulden Yönteme: Mehmed Fuad Köprülü’nün Edebiyat Tarihçiliği isimli 400 sayfadan oluşan kitap ; Servet Gündoğdu tarafından yazılmış ve VAKIFBANK KÜLTÜR YAYINLARI yayınevinin 22.02.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Süt Kalesi (Harput Tarihi Resimli) pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Süt Kalesi (Harput Tarihi Resimli) indir, Süt Kalesi (Harput Tarihi Resimli) oku ve Süt Kalesi (Harput Tarihi Resimli) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Usulden Yönteme: Mehmed Fuad Köprülü’nün Edebiyat Tarihçiliği pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.