Üçüncü Kişi Yararına Tıbbi Müdahalede Rıza pdf – Yandex indir

tarafından
13
Üçüncü Kişi Yararına Tıbbi Müdahalede Rıza pdf – Yandex indir

Eserde tıbbi müdahale, tıp mesleğini icraya yetkili kişiler tarafından uygulanan, kişinin sağlık refahının sağlanması, korunması ve iyileştirilmesi amaçlarına yönelmiş, tıp bilimince benimsenen ilke ve kurallara uygun olarak yerine getirilen; fiziki ve ruhsal tüm tıbbi uygulamalardır. Tıbbi müdahaleye gösterilecek olan rıza, kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hakkın kullanılması olmakla birlikte kural olarak uygulanacak tıbbi müdahalenin hukuka uygun olmasını sağlayacaktır. Rızanın, gerekli aydınlatmalar yapıldıktan sonra, müdahalenin başında verilmesi ve müdahalenin sonuna kadar devam etmesi gerekmektedir. Kişiye uygulanacak olan tıbbi müdahale her zaman kişinin kendi fiziki ve ruhsal yararına olmamakta, üçüncü bir kimse yararına yapılacak olan tıbbi müdahalelerde bulunmaktadır. Üçüncü kişi yararına yapılacak olan tıbbi müdahalelere rıza verilmesine ilişkin olarak kanun koyucu bazı özel düzenlemeler öngörmüştür. Bu kapsamda organ ve doku nakli, tıbbi müdahalenin özel bir türünü oluşturmakta ve üçüncü kişi yararına yapılacak olması sebebi ile rıza açısından özellik arz etmektedir. Bu hususun yanı sıra her ne kadar ülkemizde uygulama alanı bulunmasa da heterolog döllenme olarak ifade edilen tıbbi müdahale de, tıpkı organ ve doku nakli gibi rıza bakımından önem taşımaktadır.
 

Üçüncü Kişi Yararına Tıbbi Müdahalede Rıza isimli 222 sayfadan oluşan kitap ; Zeynep Ayza Gülgösteren tarafından yazılmış ve PLATON HUKUK yayınevinin 06.05.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Türk Hukukunda Dijital Oyunların Korunması pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Türk Hukukunda Dijital Oyunların Korunması indir, Türk Hukukunda Dijital Oyunların Korunması oku ve Türk Hukukunda Dijital Oyunların Korunması pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Üçüncü Kişi Yararına Tıbbi Müdahalede Rıza pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.