Türkülerden Şah Dizeler pdf – Yandex indir

tarafından
16
Türkülerden Şah Dizeler pdf – Yandex indir

Dolan gözler
Dolukur dolan gözler
Bana derler ağlama
Durmuyor dolan gözler
 
Bir türkünün sözleri içinde, bütün bir türküyü taşıyan, o sözlerin bir anlamda belkemiğini oluşturan, şiirsel yükü en fazla olan, diğer bütün dizelerin sanki onu söylemek için söylenmiş olduğu bir-iki dize, bir dörtlük vardır. Diğer dizeler de elbette çok güzeldir ama o dize söylenmemiş olsaydı, türkü değerinden yitirecekti, duygusunu yaşadığımız bir “şah” dizedir, dörtlüktür o. Sesin kendini tamamlaması, çavlanlar çizerek akması o dize olduğu içindir sanki. Halkın yaratıcı dehasının billurlaştığı dizelerdir onlar.
Bu kitap, biraz da kendim için hazırladığım binlerce türküden bir kenara not aldığım dizelerden, dörtlüklerden oluşan bir küçücük toplam. Burada sadece 324 türküden yapılan alıntılar var. Bütün kalbimle bir “ırmak şiir” gibi okunmasını dilerim.
 

Türkülerden Şah Dizeler isimli 136 sayfadan oluşan kitap ; Şükrü Erbaş tarafından yazılmış ve KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ yayınevinin 27.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Müze Sokağı Cinayeti / Macera Geçidi 21 pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Müze Sokağı Cinayeti / Macera Geçidi 21 indir, Müze Sokağı Cinayeti / Macera Geçidi 21 oku ve Müze Sokağı Cinayeti / Macera Geçidi 21 pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Türkülerden Şah Dizeler pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.