Türkiye ve Kore’de Büyümenin Ekonomi Politiği (1960-1980) pdf – Yandex indir

tarafından
28
Türkiye ve Kore’de Büyümenin Ekonomi Politiği (1960-1980) pdf – Yandex indir

Bu çalışmada, Türkiye’nin uzun dönemli büyüme başarısı değerlendirilmektedir. Değerlendirme, Türkiye’nin büyüme deneyimi, yakın geçmişte bu alanın en başarılı örneklerinden birisini oluşturan ve birçok bakımdan Türkiye ile benzerlikler gösteren Kore Cumhuriyeti ile karşılaştırılarak yapılmaya çalışılmıştır. İki ülkenin 1960 öncesi büyüme deneyimlerine de değinilmekle birlikte, çalışma esas olarak 1960-1980 dönemine odaklanmaktadır. Bu dönemde Türkiye ve Kore, sanayileşmede teknoloji üretebilecek aşamaya geçebilmek için benzer politikaları uyguladılar. Kore amacına ulaşabilirken Türkiye aynı başarıyı yakalayamadı. 1980 yılına gelindiğinde Kore, gerek kişi başına gelir ve gerekse teknolojik düzey olarak Türkiye’yi belirgin bir biçimde geride bırakmıştı. 1980 sonrasında bu fark daha da açıldı. Giderek açılan farkın büyük ölçüde 1980 öncesi uygulamalardan doğduğu söylenebilir.  
Karşılaştırma döneminde kullanılan ve geç sanayileşen ülkelerin başarılı olabilmeleri için gerekli olmakla birlikte 1980 sonrasının küreselleşen ortamında sistemin uygulanmasına artık izin vermediği iktisat politikası araçlarından bazılarının, küreselleşmenin durakladığı ve hatta tersine dönmekte olup olmadığının tartışıldığı günümüzde yeniden uygulanma şansı var mıdır? Eğer varsa, iki ülkenin deneyimlerinden günümüz için ne gibi sonuçlar çıkarılabilir? Çalışmanın yayınlanması bu soruların yeniden önem kazandığı bir zamanda gerçekleşmektedir.   
 

Türkiye ve Kore’de Büyümenin Ekonomi Politiği (1960-1980) isimli 284 sayfadan oluşan kitap ; Cemil Günay tarafından yazılmış ve ORİON KİTABEVİ yayınevinin 07.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İnsan Kaynakları Yöneticisinin El Kitabı pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde İnsan Kaynakları Yöneticisinin El Kitabı indir, İnsan Kaynakları Yöneticisinin El Kitabı oku ve İnsan Kaynakları Yöneticisinin El Kitabı pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Türkiye ve Kore’de Büyümenin Ekonomi Politiği (1960-1980) pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.