Türk’ün Sözü pdf – Yandex indir

tarafından
13
Türk’ün Sözü pdf – Yandex indir

Azerbaycan Türkçesinde “Türk’ün sözü” deyimi var. “Azerbaycanca-Rusça Frazeologiya Lugatı”nda (1976) bu deyimin manası şöyle izah ediliyor: “Kak skazatq, kaak govoritse”; yani “nasıl derler”.
Dilimizde “Türkesaya”, “Türkeçare” gibi sözler de var. “Azerbaycan Dilinin İzahlı Lugatı”nda bu sözler şöyle izah ediliyor:
 
Türkesaya(k): Sade dil, saf kalpli, hile bilmeyen.
 
Türkeçare: Geçmişte cehalet, avamlık ve mevhumat şeraitinde tatbik edilen gayrı ilmî tedavi usulleri, ara hekimliği. Bu lugatın 1987 yılında Sovyet devrinde yayımlandığını dikkate almak gerekir. Eğer bu sözlük günümüzde yayımlanmış olsaydı, “Türkeçare” sözü biraz farklı şekilde izah edilirdi ve tahminen: “Halk tababeti”, “Halk hekimliği”, Halkın, asırlardır tecrübe ettiği kadim tedavi usulleri şeklinde bir açıklama yapılırdı. “Türkesaya”nın sade dil, saf kalpli, hile bilmeyen manalarıyla izah edilmesinden hareketle, şimdiki dönemde bu izaha “yüreği temiz”, “saf yürekli” ifadelerini de eklemek mümkündü.
 

Türk’ün Sözü isimli 152 sayfadan oluşan kitap ; Anar tarafından yazılmış ve KORKUT YAYINLARI yayınevinin 06.04.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Zabitinin Gözünden Abdülhamid Han pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Zabitinin Gözünden Abdülhamid Han indir, Zabitinin Gözünden Abdülhamid Han oku ve Zabitinin Gözünden Abdülhamid Han pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Türk’ün Sözü pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.