Türk Siyasal Tarihi (1923-2018) pdf – Yandex indir

tarafından
11
Türk Siyasal Tarihi (1923-2018) pdf – Yandex indir

Çalışmamızın ilk bölümünde; demokrasi, basın özgürlüğü, ideoloji kavramları ele alınarak, bir temel oluşturulmaya çalışılmıştır. Ardından siyaset kavramı tartışılarak, parti sistemlerine, türlerine ve anayasal gelişmelere yönelik bilgilere yer verilmiştir. Bu bağlamda, ele alınan ve tartışılan bilgilerin ilerleyen bölümler için zemin oluşturması, en birincil hedef olarak belirlenmiştir. Öyle ki, basının ve siyasal tarihin geçmişine ışık tutabilmek adına, söz konusu kavramların ele alınması son derece önemlidir.
 
İkinci bölümde; Türk siyasal hayatı, tek parti ve koalisyon hükümetleri üzerinden detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu bölümdeki temel amaç, Türkiye’nin siyasal tarihini dönemsel bir şekilde ele alarak, Türkiye’deki siyasi olayların seyrine ışık tutmaktır. Söz konusu bilgiler aktarılırken, hükümetlerin iktidarda bulundukları süre ve icraatları dikkate alınmıştır. Dönemsel kırılmaların esas alındığı bu bölümde; siyasal, ekonomik,
hukuki ve toplumsal gelişmeler üzerine odaklanılmıştır.
 
Üçüncü bölümde ise tek parti ve koalisyon hükümetleri döneminde basına yönelik çıkarılan, değiştirilen yasalar ve anayasal gelişmeler ele alınmıştır. Bu bağlamda, tek parti ve koalisyon hükümetleri döneminde basına nasıl yaklaşıldığı, çeşitli belge, yazılı metin ve kayıtların yardımıyla, basın tarihi eşliğinde dönemsel koşullar üzerinden tartışılmıştır. Üçüncü bölümdeki en temel amaç ise basının hangi dönemde daha özgür olduğunu ortaya koymak olarak belirlenmiştir.
 
 

Türk Siyasal Tarihi (1923-2018) isimli 387 sayfadan oluşan kitap ; Göksel Basmacı tarafından yazılmış ve URZENİ yayınevinin 02.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Devleti Geri Getirmek Türkiye ve Fransa’da Planlama ve Ekonomik Kalkınma Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Devleti Geri Getirmek Türkiye ve Fransa’da Planlama ve Ekonomik Kalkınma Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma indir, Devleti Geri Getirmek Türkiye ve Fransa’da Planlama ve Ekonomik Kalkınma Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma oku ve Devleti Geri Getirmek Türkiye ve Fransa’da Planlama ve Ekonomik Kalkınma Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Türk Siyasal Tarihi (1923-2018) pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.