Tıbbi Tedavilerde Kullanılan Işık Kaynaklarının Doku Benzeri Malzemeler Üzerinde Oluşturduğu Sıcaklık ve Fotoakustik Etkilerinin İncelenmesi pdf – Yandex indir

tarafından
7
Tıbbi Tedavilerde Kullanılan Işık Kaynaklarının Doku Benzeri Malzemeler Üzerinde Oluşturduğu Sıcaklık ve Fotoakustik Etkilerinin İncelenmesi pdf – Yandex indir

Sağlık sektöründe ışık temelli tedavi cihazları oldukça geniş bir yelpazede kullanılmakta ve bu cihazların çeşitliliği ve kullanım alanları da her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle, ışık bazlı tedavi cihazlarının etkilerinin araştırılması önem kazanmaktadır.
 
Tıbbi tedavilerde kullanılan ışık kaynaklarının dokular üzerindeki etkileri oldukça önemlidir. Örneğin eğer sıcaklık yönünden bu ışık kaynakları klinik öncesinde iyi bir şekilde karakterize edilmezse insanlarda veya canlılarda cilt yanıkları ve doku hasarlarına yol açabilir. Ayrıca sıcaklık tedavisinde sıcaklığı belli bir seviyede tutmak tedavi etkinliğinin başarısını garanti edecektir. Yine bu kapsamda sıcaklığın belirli bir seviyede tutulması için yapılacak tasarımsal soğutma çalışmaları, ışıkla çalışan tedavi cihazlarının konforlu kullanımına yol açacaktır. Ayrıca ışık yoğunluğu ve ışık uygulama süresi dozajı belirleyeceği için bütün bu çalışmaların mutlaka o ışık kaynaklarına özgü olarak önceden yapılmış olması gerekmektedir. Bu nedenle, bu sıcaklık etkilerinin önceden detaylı analiz edilmesi, ışık kaynaklarının karakteristik özelliklerinin daha iyi anlaşılmasına ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu çalışmadaki amacımız, tedavi amacıyla kullanılan düşük güçlü lazer, IPL ve LED gibi ışık kaynaklarının doku benzeri malzemeler üzerindeki sıcaklık ve fotoakustik etkilerini inceleyerek, tedavi yöntemlerinde kullanımlarının etkinliğini değerlendirmektir. Düşük güçlü lazer, IPL, LED ve fotokustik etkileri sonuçta sağlıkla ilişkilidir çünkü bu tedavi yöntemleri, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan ışık tabanlı tedavilerdir. Sıcaklık etkilerinin doğru bir şekilde yönetilmesi (dozajında), güvenli, etkili ve konforlu sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır.
 
Bu çalışma, düşük güçlü lazer, IPL ve LED ışık kaynaklarının farklı fantomlar üzerindeki sıcaklık ve fotoakustik etkilerini kapsamlı bir şekilde inceleyen az sayıdaki çalışmalardan biridir. Ayrıca, fantomların optik karakterizasyonu ve fotoakustik ölçümler gibi farklı analiz yöntemlerini bir araya getirerek kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır.
 

Tıbbi Tedavilerde Kullanılan Işık Kaynaklarının Doku Benzeri Malzemeler Üzerinde Oluşturduğu Sıcaklık ve Fotoakustik Etkilerinin İncelenmesi isimli 111 sayfadan oluşan kitap ; Hüseyin Okan Durmuş tarafından yazılmış ve PLATANUS PUBLISHING yayınevinin 01.02.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Tıbbi Tedavilerde Kullanılan Işık Kaynaklarının Doku Benzeri Malzemeler Üzerinde Oluşturduğu Sıcaklık ve Fotoakustik Etkilerinin İncelenmesi pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.