Theodor Herzl’in Günlükleri (4. Cilt) pdf – Yandex indir

tarafından
4
Theodor Herzl’in Günlükleri (4. Cilt) pdf – Yandex indir

24 Şubat, Viyana 1903

Dün çok ilginç bir ziyaretçim vardı. Gönderdiği kartta “Ali Nuri Bey, Ex-Consul Général de Turquie” yazıyordu. Almancasının iyi olması beni şaşırttı. 18 yaşında Strousberg’in temsilcisi olarak Türkiye’ye giden ve Muhammedî bir İsveçli olduğunu söyledi.
Kırk bir yaşında bir adam için oldukça Türkî bir görünümü vardı. Bana kızıl sakallı ve gözlüklü diğer Nuri Bey’i anımsatıyordu fakat bu biraz daha kuvvetliydi, kafası omuzlarının içinde derinlere gömülmüş gibiydi.
Dün 9:30 ila 12:30 arasında evimde bana yaptığı teklifi şu minvaldeydi: 

İki kruvazörle Boğaz’a gidin ve Yıldız’ı bombalayın. Ya bırakın sultan kaçsın ya da esir alın. Bir başka sultanı (Murad ya da Reşad) başa geçirin fakat önce muvakkat bir hükûmet kurun. Bu hükûmet de bize Filistin için imtiyaz versin.
Bir roman mı macera mı? İki kruvazörün maliyeti 400.000 pound, geri kalan masraflar 100.000 pound. Bu taarruz bütünüyle yarım milyon pound tutacaktır. Eğer başarısız olursa, parayı ve iştirak edenlerin hayatlarını kaybederiz.
 

Theodor Herzl’in Günlükleri (4. Cilt) isimli 366 sayfadan oluşan kitap ; Theodor Herzl tarafından yazılmış ve RUNİK KİTAP yayınevinin 24.01.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Theodor Herzl’in Günlükleri (4. Cilt) pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.