Teritoryal Çatışma ve Çözüm Dinamikleri: Gürcistan Örneği pdf – Yandex indir

tarafından
11
Teritoryal Çatışma ve Çözüm Dinamikleri: Gürcistan Örneği pdf – Yandex indir

Bu çalışmada, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılması ile başlayan yeni bir döneme tanıklık edeceğiniz serüvenin akademik bakış açısı ile düzenlenmiş halini bulacaksınız.
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) dağılması hem dünya siyasi tarihi hem de Avrasya coğrafyası bakımından yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. 1991 yılından sonra uluslararası politikanın bağımsız aktörü olmayan on beş devlet ortaya çıkmıştır. Eski Sovyet ülkelerden biri olan Gürcistan bağımsızlığı yeniden kazanarak Rusya karşıtı, Batı yanlısı bir politika izlemeye çalışmıştır. Bu faaliyetler Rusya’yı oldukça rahatsız etmiştir. Çarlık Rusya döneminde uygulanan “Böl ve Yönet” politikası, Sovyet Rusya’nın “Milliyetler Politikası” ve Rusya Federasyonun “Yakın Çevre” politikası Gürcistan’ın etnik yapısını değiştirerek olumsuz etkilemiştir. Rusya; Gürcistan’da yaşayan etnik grupları kullanarak Tiflis’in iç işlerine kendi çıkarları doğrultusunda müdahale etmiştir. Günümüzde Gürcistan’da mevcut çatışmaları ne barış ne savaş durumu olarak belirtmek daha isabetli bir yaklaşım olur. Ülkede mevcut Samaçablo ve Abkhazya sorunu sıcak askeri çatışmaya dönüşme tehlikesini her zaman taşımaktadır. Söz konusu çatışmalar “donmuş çatışmalar” olduğunu unutmamak gerekir.
Keyifli, düşünerek, hissederek, ders alarak geçmişten geleceğe tüm insanlığa not düşmesi dileği ile
 

Teritoryal Çatışma ve Çözüm Dinamikleri: Gürcistan Örneği isimli 210 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Indira Phutkaradze tarafından yazılmış ve ARTİKEL YAYINCILIK yayınevinin 17.01.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Teritoryal Çatışma ve Çözüm Dinamikleri: Gürcistan Örneği pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.