Tepedelenli Ali Paşa (1744-1822) pdf – Yandex indir

tarafından
18
Tepedelenli Ali Paşa (1744-1822) pdf – Yandex indir

Müellifimiz Ahmed Müfid Efendi’nin hayatı hakkında herhangi bir bilgimiz bulunmamakla birlikte kendi aktarımlarına göre Tepedelenli Ali Paşa’nın kız kardeşi Şehnisa Hanım’ın, ikinci eşi Selman Bey’den olan Adem Bey’in oğlu Melik Paşa’nın torunudur. Günümüzde Berat ili sınırları içerisinde kalan Baçkë’da kaleme aldığı eserini ilk olarak Mısır’da yayımlanmış, ardından Osmanlı topraklarında düşünce özgürlüğünün yayılmasıyla ikinci baskısını İstanbul’da yapmıştır.

Osmanlı Devleti’nin ünlü vezirlerinden Yanya Valisi Tepedelenli Ali Paşa’nın hayatını konu edinen birçok seyyah ve tarihçinin olduğunu belirten müellifimiz bu kaynaklardan kısaca bahsederek yabancı yazarlar tarafından kaleme alınan eserlerin taraflı bir bakış açısıyla yazıldığını belirtmektedir. Osmanlı tarihçileri arasında ise doğrudan Ali Paşa’nın hayatını konu edinen bir yazar bulunmamakla birlikte Tepedelenli Ali Paşa’nın hayatına oldukça geniş bir şekilde yer vermiş olan Ahmet Cevdet Paşa’nın on iki ciltlik “Tarih-i Cevdet” adlı eseri de bu alanda müellif tarafından yetersiz görülmüştür. Konu hakkında çeşitli dillerde yazılmış eserleri etraflıca incelediğini belirten Ahmed Müfid Efendi, atası olan Tepedelenli Ali Paşa’nın hayatını doğru bir şekilde aktarma gayesiyle okuduğunuz eseri kaleme alma gereği duymuştur.
 

Tepedelenli Ali Paşa (1744-1822) isimli 247 sayfadan oluşan kitap ; Ahmet Müfid tarafından yazılmış ve ÇİZGİ KİTABEVİ yayınevinin 19.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bir Asrın Ardından İstiklal Madalyası pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Bir Asrın Ardından İstiklal Madalyası indir, Bir Asrın Ardından İstiklal Madalyası oku ve Bir Asrın Ardından İstiklal Madalyası pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tepedelenli Ali Paşa (1744-1822) pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.