Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik pdf – Yandex indir

tarafından
8
Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik pdf – Yandex indir

Tarih insan deneyimlerinin kaydını içermesi yönüyle insanlık tarihine ışık tutar ve insan, tarihin derinliklerinde yer alan bilgi, tecrübe, eylemlerle çok boyutlu bir şekilde buluşarak kendini inşa etme sürecine girer. Tarihsel bilgi ışığında beslenmiş zihinler hayatın anlamını sorgulayan bir bilgelik elde eder ve bu bilgeliği insanlığın deneyimler havuzuna taşır. ‘Tarihsel bilinçlilik olarak da adlandırılan bu süreçte insan kendi yaşamış olduğu zaman diliminden ayrı olarak diğer zamanların ve insanların düşüncelerini bilmeyi hedefler ve böylece tarihteki anlamı yeniden keşfeder’. Bundan dolayı tarihsel bilinç; geçmişin yorumlanması, bugünü anlama ve geleceğe bakış arasındaki bağlantıları birleştirme becerisi olarak tanımlanır.

İnanan insanın dünya görüşünün temel referansını mensubu olduğu dinin kutsal kitabı ve bu kutsal kitap etrafında oluşan yorumlar belirler. Bu nedenle de kutsal kitaplarda sunulan toplum liderlerinin yaşamları ve söylemleri birey üzerinde etki gücüne sahiptir. İnanan insan, Tanrı tarafından da onaylanan ve bilge yönleriyle kendi zaman dilimlerinde yaşayan toplumlara öncülük eden bu kişileri daha yakından tanımayı ister ve kendisi için rol modeli olarak görür. Değişen yaşam koşullarında kutsal kitabındaki rol modelleriyle buluşan bireyler, onların deneyimlerinden ahlakî dersler çıkartarak hayatını yeniden yorumlar ve bir umut ışığı yakalar.

Bu kitapta okuyucu, tarihsel bilinçlilik kazandıran ve ‘gelecek ideali’ oluşturmada rolü olan hikmet sahibi bilge peygamber ve ulu kişilerin ufkuyla mütevazıca da olsa buluşma olanağı bulabilecektir.
 

Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik isimli 126 sayfadan oluşan kitap ; Nahide Bozkurt tarafından yazılmış ve ANKARA OKULU YAYINLARI yayınevinin 11.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kafkasya'da Şapsığların Varolma Mücadelesi ve Yusuf Suad Neğuç pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Kafkasya'da Şapsığların Varolma Mücadelesi ve Yusuf Suad Neğuç indir, Kafkasya'da Şapsığların Varolma Mücadelesi ve Yusuf Suad Neğuç oku ve Kafkasya'da Şapsığların Varolma Mücadelesi ve Yusuf Suad Neğuç pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.