Talat Paşa’nın Evrak-ı Metrukesi pdf – Yandex indir

tarafından
17
Talat Paşa’nın Evrak-ı Metrukesi pdf – Yandex indir

Bu kitap, 1915’teki Ermeni tehciri konusunda tehcirin mimarı Sadrazam Mehmed Talât Paşa’nın özel arşivinde bulunan ve şimdiye kadar yayınlanmamış belgelerden meydana geliyor. Paşa tehcir öncesindeki Ermeni nüfusu, kaç Ermeni’nin nereden nereye gönderildiği ve tehcir sonrasındaki Ermeni nüfusunun ne olduğu gibi senelerdir tartışılan konulara şahsî kayıtlarına dayanarak bizzat cevap veriyor.
 
Murat Bardakçı’nın, başta Talât Paşa olmak üzere İttihad ve Terakkî liderlerinin ailelerinden elde ettiği bu belgelerin yayınlanmasıyla, Ermeni tehciri ile ilgili gerçek sayılar ilk kez ortaya çıkıyor.
 
“…Bardakçı tehcir sayılarının kesinlikle bilinmesi gerektiğini söylüyor ama sayılar hakkında yorum yapmayı ısrarla reddediyor, kararı okuyucunun vermesini istiyor ve bunu sağlamanın en iyi yolunun da konuyu senelerden buyana bulandıran duygusal ve abartılı ifadelere karşı soğuk ve katı gerçeklerin gözler önüne serilmesinden geçtiğini vurguluyor…”
The New York Times
 

Talat Paşa’nın Evrak-ı Metrukesi isimli 272 sayfadan oluşan kitap ; Murat Bardakçı tarafından yazılmış ve TURKUVAZ KİTAP yayınevinin 15.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Talat Paşa’nın Evrak-ı Metrukesi pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.