Soyların Tükenişi Alternatif Bir Kapitalizm Tarihi pdf – Yandex indir

tarafından
4
Soyların Tükenişi  Alternatif Bir Kapitalizm Tarihi  pdf – Yandex indir

Birkaç bin yıl önce dünya, yünlü mamutlar ve kılıç dişli kaplanlardan otomobil büyüklüğündeki armadillolara kadar muazzam çeşitlilikte memeliye ev sahipliği yapıyordu. Sonra insanlar geldi. Gezegene yayıldıkça besin zinciri boyunca yollarına çıkan her şeyi yutarak günümüze kadar devam eden bir yok etme süreci başlattılar. Bugünün manşetleri, gergedanlar ve pandalar gibi büyük hayvanların karşı karşıya olduğu varoluşsal tehditten bahsediyor. Oysa insanların yol açtığı yıkım, böcekler, yarasalar ve kelebekler gibi daha mütevazı canlıları da kapsıyor. Dünya, her gün yaklaşık yüz canlı türünü kaybediyor. Ashley Dawson, bu amansız yok oluşun, bir bütün olarak insanlığın mirası kabul edilen hava, su, bitki ve canlıların yanı sıra dil gibi kültürel formların hazinesi olan müştereklere yönelik küresel bir saldırının sonucu olduğunu ve bu saldırının, sermayenin yaşamın tüm alanlarına durmaksızın yayılma ihtiyacından doğduğunu iddia ediyor.

Soyların Tükenişi, bilim, çevrecilik ve radikal siyaset arasındaki keskin çizgilerin aşılması gerekliliğini canlılıkla ifade ediyor.
 
 

Soyların Tükenişi Alternatif Bir Kapitalizm Tarihi isimli 112 sayfadan oluşan kitap ; Ashley Dawson tarafından yazılmış ve İRENE KİTAP yayınevinin 29.01.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Soyların Tükenişi Alternatif Bir Kapitalizm Tarihi pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.