Sosyal Eleştiri Kuramı Olarak Kesişimsellik ve Afro-Amerikan Kadın Yazını: Irk, Sınıf ve Cinsiyet pdf – Yandex indir

tarafından
7
Sosyal Eleştiri Kuramı Olarak Kesişimsellik ve Afro-Amerikan Kadın Yazını: Irk, Sınıf ve Cinsiyet pdf – Yandex indir

Vivan A. May’in Pursuing Intersectionality ve Patricia Hill Collins’in Intersectionality as Critical Social Theory eserleri Kesişimselliğin bir sorgulama ve uygulama kuramı olarak gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Bu kitap, Afro-Amerikan Kadın yazınını kesişimsellik aktivizmi ırkçılık, sınıf, cinsellik, heteroseksüellik, transfobi, milliyetçilik, engelli ayrımcılığı (ableism) gibi farklı baskı veya ayrımcılık formlarına karşı entelektüel, epistemik ve ontolojik bir okuma denemesidir. Afro-Amerikan feminizminden doğan kesişimsellik kuramını siyah feminist yazının ötesine taşıyarak, metaforik, buluşsal (heuristik) ve paradigmatik açıdan çok eksenli yaklaşım benimseyerek Afro-Amerikan kadın yazınında çoklu baskı unsurlarının tarafından ezilen, ötekileştirilen, isimsizleştirilen, yok sayılan, adaletsizliği ve eşitsizliğe uğrayan tüm bireyleri ve sistemleri içine alan kuramın uygulamasını seçili romanlar üzerinde tartışmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için Kuramın temel düşüncesini oluşturan tarihi kişiler, yazarlar ve dönemler irdelenip seçili Afro-Amerikan kadın yazınında kavramsal ve kuramsal uygulama yapılmıştır.
 
 

Sosyal Eleştiri Kuramı Olarak Kesişimsellik ve Afro-Amerikan Kadın Yazını: Irk, Sınıf ve Cinsiyet isimli 232 sayfadan oluşan kitap ; Hüseyin Altındiş tarafından yazılmış ve KRİTER BASIM YAYIN DAĞITIM yayınevinin 25.01.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Sosyal Eleştiri Kuramı Olarak Kesişimsellik ve Afro-Amerikan Kadın Yazını: Irk, Sınıf ve Cinsiyet pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.