Serrac-Zade Hasan Hatif Manzum Seyahatname pdf – Yandex indir

tarafından
10
Serrac-Zade Hasan Hatif Manzum Seyahatname pdf – Yandex indir

Seyahatnameler, hatırat tarzı anlatımlardır. Gezilip görülen yerler hakkında tecrübeyle sabit bilgiler sunan bu tür; tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji ve edebiyat gibi birden fazla disipline kaynaklık edecek niteliktedir. Divan şiiri de bu noktada Türk edebiyatına zenginlik katacak manzum seyahatnamelere sahiptir ki bunlardan biri de 18. yüzyıl şairlerinden Serrâczâde Hâtif’in Seyâhatnâmesi’dir. Bursalı bir müellif olan Serrcâzâde Hâtif, birçok tezkirede adı geçen bir şairdir. Farklı yerlerde kadılık yapan Hâtif, yine kadı olarak görevlendirildiği Bağdat’a giderken Seyâhatnâmesi’ni kaleme almıştır. Eser; Bağdat yolcululuğunun anlatıldığı mesneviyle başlar, akabinde şairin Bağ-dat’ta bulunduğu dönemi ve Bağdat kadılığından azil sürecini kapsayan manzumelerle devam devam eder.
 

Serrac-Zade Hasan Hatif Manzum Seyahatname isimli 304 sayfadan oluşan kitap ; Hayriye Durkaya tarafından yazılmış ve PALET YAYINLARI yayınevinin 05.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Belgelerinde Iğdır pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Osmanlı Belgelerinde Iğdır indir, Osmanlı Belgelerinde Iğdır oku ve Osmanlı Belgelerinde Iğdır pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Serrac-Zade Hasan Hatif Manzum Seyahatname pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.