Sen, Bende Öldün pdf – Yandex indir

tarafından
4
Sen, Bende Öldün pdf – Yandex indir

Çağdaş Portekiz edebiyatının önde gelen yazarlarından José Luís Peixoto ilk kitabı Sen, Bende Öldün ile dikkatleri üzerine çekmişti. Babasının ölümünün dokunaklı hikâyesini anlattığı kitapta yas sürecine tanık oluyoruz. Anılar, çarpıcı gözlemler, derin duygular şiirsel bir dille anlatılıyor. Bellek, nostalji, anımsama ve unutma, ölüm ve yas süreci üzerine düşünme fırsatı sunan sarsıcı bir kitap.
 
* * *
 
“Portekiz edebiyatının en şaşırtıcı keşiflerinden biri. O, yazmayı bilen ve büyük yazarların varisi olacak bir adam.” José Saramago
 
“Peixoto’nun dünyayı yorumlama konusunda olağanüstü bir yolu var, bunu doğru dil ve görüntü seçimleriyle ifade ediyor.” Times Edebiyat Eki
 
“Ülkenin en yetenekli yazarlarından biri.” Le monde
 
“Muhteşem bir tona sahip benzersiz bir ses.” Eduardo Prado Coelho
 
Kitaptan tadımlık alıntılar
 
“Senden geriye kalanlara bakıyorum, hepsi senin olduğun şeyin kalıntısından ibaret. Senden geliyorum, senin yollarından geçiyorum, koşup senin karmaşanda kayboluyorum, doğuyorum, ölüyorum, senden geliyorum, arkanda bıraktığın karanlıkta yol alıyorum ve varıyorum, sonunda sana varıyorum. Baba.” (s. 24)
 
* * *
 
“Üstümüzden süzülen her kara kuşla sana daha da yaklaşıyordum; yorgun gökyüzüyle buluşan her bulutla sana daha da yaklaşıyordum. Rüzgârdaki her sessizlikle. Senin olduğunu bildiğim yere, yattığın yere geldim; olduğun yere, kristalleşmiş zamanın, geçmeyen zamanın, mermerden cam kubbesinin altına. Üzerinde adın var, baba. Senin önemli adın, baba. Sonsuza kadar yazılı kalacak, bulutlar gibi, ölmeyen şeyler gibi.” (s. 48)
 
* * *
 
“Dinlen baba, uyu küçüğüm, senin adını, inançlarını ve hayallerini kendi içimde taşıyorum. Dinlen, sana zarar gelmesine izin vermeyeceğim. Endişelenme, baba. Bu dünyada kendi ayaklarım üzerinde duran, güçlü biriyim. Yetenekliyim, çalışacağım ve bizim olan dünyayı bir kez daha buraya getireceğim. Yapacağım, baba. Aydınlık dünyayı. Onu görünce tanıyacağım, çünkü asla unutmadım. Ve zaman ve hayat yeniden ortaya çıkacak. Sensiz, ama hep seninle.” (s. 54)
 

Sen, Bende Öldün isimli 56 sayfadan oluşan kitap ; Jose Luis Peixoto tarafından yazılmış ve ANİMA YAYINLARI yayınevinin 27.10.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Sen, Bende Öldün pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.