Şark’ta İngiltere’nin Sesi Stratford Canning ve Osmanlı İmparatorluğu ile Diplomasi pdf – Yandex indir

tarafından
8
Şark’ta İngiltere’nin Sesi  Stratford Canning ve Osmanlı İmparatorluğu ile Diplomasi pdf – Yandex indir

Büyük Güçler’in hâkimiyet mücadelesi içerisinde olduğu, Rusya ile Fransa’nın kıyasıya harbe tutuştuğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun nüfuzunun, görkeminin sönmek üzere olduğu bir atmosferde Stratford Canning İstanbul’a geldi. O günlerde ve yarım asır boyunca aktif rol alacağı İstanbul’dan Avrupa’ya uzanan Avrupa diplomasisinin tam merkezinde, İngiltere’nin Şark’taki sadâsı oldu. Osmanlı modernleşmesine tesirinin yanında, Kırım Harbi’ne sebep olan olaylarda ve 19. yüzyılda Doğu Sorunu’nu çevreleyen diplomaside aktif bir rol aldı. 
“Tecrübelerle dolu bir kariyere sahip olağanüstü bir kişilik” olarak tavsif edilen İngiliz sefirin Türk modernleşmesindeki etkisi hangi boyutlardaydı? Taçsız Sultan yakıştırması bahsedildiği kadar gerçekliği olan bir söylem miydi? Canning’in yenileşme hareketlerinde Osmanlı iç işlerindeki etkisi söylendiği gibi gerçekten var mıydı?
Steven Richmond, 19. yüzyıl Avrupa diplomasisine yön veren İngiliz diplomatın oldukça zengin hususi evrakından hareketle İngiliz diplomasisinin önceliklerini yeniden kurguluyor ve Sultan’ın sarayında yazılan Osmanlı kayıtlarıyla mukayese ediyor. Şark’ta İngiltere’nin Sesi Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa diplomasisine dâhil olduğu Yakınçağ’ın analitik bir tarihini gözler önüne seriyor.
 
 

Şark’ta İngiltere’nin Sesi
Stratford Canning ve Osmanlı İmparatorluğu ile Diplomasi isimli 349 sayfadan oluşan kitap ; Steven Richmond tarafından yazılmış ve RUNİK KİTAP yayınevinin 05.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Karşı Devrim 1923’ten 2023’e pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Karşı Devrim 1923’ten 2023’e indir, Karşı Devrim 1923’ten 2023’e oku ve Karşı Devrim 1923’ten 2023’e pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Şark’ta İngiltere’nin Sesi Stratford Canning ve Osmanlı İmparatorluğu ile Diplomasi pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.