Sağlığın Ve Hastalığın Toplumsal Nedenleri pdf – Yandex indir

tarafından
21
Sağlığın Ve Hastalığın Toplumsal Nedenleri  pdf – Yandex indir

Uzun yıllar boyunca sosyolojinin bir alt dalı olarak varlığını sürdüren sağlık sosyolojisi, günümüzde çok önemli bir konuma sahiptir. Sağlık sosyolojisi alanında konumlanan ve William C. Cockerham tarafından yazılan bu kitap, insan hayatında belki de en önemli şey olan sağlığın korunmasında ya da yerini hastalığa bırakmasında toplumsal faktörlerin oynadığı nedensel rolü, bilimsel kanıtlarla gözler önüne sermektedir. Toplumsal yapının ve bu yapının mekanizmalarının insanın sağlıklı ya da hasta olmasında oynadığı rolü detaylı bir şekilde açıklayan bu kitap, başlıca sınıfsal konum, yaş, toplumsal cinsiyet, ırk ve etnik köken gibi biyolojik ve toplumsal olarak inşa edilmiş etkenlere odaklanmaktadır. Bu etkenler aracılığıyla meydana gelen yaşam koşulları, yaşam tarzları ve sosyal sermayenin de kişinin sağlıklı ya da hasta olmasında belirleyici bir rol oynadığı ortaya konulmaktadır. Sağlık sosyolojisi başta olmak üzere sosyoloji alanında yapılmış birçok kuramsal araştırmaya ve yazılmış birçok makaleye atıfta bulunan kitabın ana fikri, toplumsal faktörlerin arka planda yer almaktan ziyade insan sağlığına direkt olarak etki ettiğidir.
 

Sağlığın Ve Hastalığın Toplumsal Nedenleri isimli 368 sayfadan oluşan kitap ; William C. Cockerham tarafından yazılmış ve AYRINTI YAYINLARI yayınevinin 01.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Bilimlerde Güncel Gelişmeler II pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Sosyal Bilimlerde Güncel Gelişmeler II indir, Sosyal Bilimlerde Güncel Gelişmeler II oku ve Sosyal Bilimlerde Güncel Gelişmeler II pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sağlığın Ve Hastalığın Toplumsal Nedenleri pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.