Reklamı Okumak pdf – Yandex indir

tarafından
5
Reklamı Okumak pdf – Yandex indir

Kitle iletişim araştırmalarında medya metinlerinin çalışılmasını öne çıkaran eleştirel çalışmalar, özellikle 1970’li yıllarda gündeme gelmiştir. Marksizmin ideoloji kuramının dilbilim, semiyoloji ve söylem kuramı ile olan etkileşimi, medya metinlerinin eleştirel analizinin temelini oluşturmuştur. Reklam metinlerinin eleştirel analizi ise, gerek Batı’da gerekse de Türkiye’de eleştirel medya çalışmaları arasında fazla çalışılmayan bir konudur. Yayınevimizde daha önce yayımlanan Judith Williamson’ın ”Reklamların Dili – Reklamlarda Anlam ve İdeoloji” adlı çalışması bu alandaki ilklerdendir.

”Reklamı Okumak”, reklam metinlerine ait yazılı ve görsel söylemlerin eleştirel bir bakış açısıyla okunmasıdır. Türkiye’nin neo-liberal tanıştığı ve bununla ilişkili olarak da tüketim toplumu haline geldiği 1980’li ve 1990’lı yıllarda, en çok reklam harcamasının yapıldığı otomobil ve bankacılık sektörlerinde, reklam metinleri birbiriyle yarışan hangi ideolojik söylemlerle bize seslenmektedir? Bu ideolojik söylemler nasıl bir toplumsal yeniden üretim işlevi görmektedir? ”Reklamı Okumak”, bu sorulara yanıt arayan bir kitaptır.
 

Reklamı Okumak isimli 224 sayfadan oluşan kitap ; Banu Dağtaş tarafından yazılmış ve ÜTOPYA YAYINEVİ yayınevinin 01.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Reklamı Okumak pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.