Rafig Hüseyn Oğlu İmrani’nin Yayımladığı Azerbaycan Muğam Janrının Yaranması ve İnkişaf Tarihi Adlı Eser (Metin-Aktarı-Müzik Terimleri Sözlüğü) pdf – Yandex indir

tarafından
3
Rafig Hüseyn Oğlu İmrani’nin Yayımladığı Azerbaycan Muğam Janrının Yaranması ve İnkişaf Tarihi Adlı Eser (Metin-Aktarı-Müzik Terimleri Sözlüğü) pdf – Yandex indir

Azerbaycan müzik medeniyeti Türk Dünyası’nın tarihsel müzik mirası içerisinde müstesna bir konuma sahiptir. Esasen bir coğrafya adı olan Azerbaycan’ın müzik tarihinden ve onun günümüzdeki durumundan söz edildiği takdirde hem modern Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarında hem de İran arazisinde hüküm sürmüş farklı medeniyetler akla gelmelidir. 1994 yılında Bakü’de Rafig Hüseyn Oğlu İmrani tarafından yayımlanan kiril harfli “Azerbaycan Muğam Janrının Yaranması ve İnkişaf Tarihi” adlı kitap, yukarıda sözünü ettiğimiz realiteyle bağlantılı olarak İran ve Azerbaycan’ın kadim tarihinden başlayarak bugün her iki ülkenin medar-ı iftiharı olan “muğam sanatı”nın izini süren çok değerli bir başucu eseri hüviyetindedir. Kitapta, aynı zamanda İran’dın en eski medeniyetlerinden itibaren görülen Türk etkisi de belirtilmiş olup son bin yıllık kesintisiz Türk hâkimiyeti döneminde bu sanatın geçirdiği aşamalar da harita, şema ve notalarla okuyucuya aktarılmıştır.  
 

Rafig Hüseyn Oğlu İmrani’nin Yayımladığı Azerbaycan Muğam Janrının Yaranması ve İnkişaf Tarihi Adlı Eser (Metin-Aktarı-Müzik Terimleri Sözlüğü) isimli 608 sayfadan oluşan kitap ; Mehmet Oğuzhan Çağlar tarafından yazılmış ve GRAFİKER YAYINLARI yayınevinin 06.09.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Rafig Hüseyn Oğlu İmrani’nin Yayımladığı Azerbaycan Muğam Janrının Yaranması ve İnkişaf Tarihi Adlı Eser (Metin-Aktarı-Müzik Terimleri Sözlüğü) pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.