Psikoloji ve Diğer Sosyal Bilimler İçin Jamovi ile Temel İstatistik pdf – Yandex indir

tarafından
4
Psikoloji ve Diğer Sosyal Bilimler İçin Jamovi ile Temel İstatistik pdf – Yandex indir

Bu kitap; uzun zamandır sahip olduğum, öğrencilerimin istatistik korkularını yıkma hayalimin nihai sonucu, tabiri caizse ete kemiğe bürünmüş hâlidir. Yıllardır temel ve ileri düzeyde istatistik dersleri veren ve eğitimler açan birisi olarak öğrencilerimin/ kursiyerlerimin korku ve kaygılarına yakinen şahit oldum. Gördüm ki korku ve kaygıların iki temel kaynağı var: Programdaki onlarca sekmeden hangilerine, hangi sıra ile tıklayacağını bilememek ve güç bela elde edilen tabloları nasıl okuyacağını ve yorumlayacağını kestirememek.

Kitapta, şimdiye kadar gördüğüm en kullanıcı dostu istatistik programını kullanacağız. Jamovi son derece sade ve şık bir ara yüze sahip. Aynı zamanda açık kaynaklı özgür yazılımlardan biri. Bir diğer yandan analiz çıktıları APA formatına uygun olarak sunuluyor. Yani program en temel korkuları bertaraf ederek ise başlıyor. Size artık sadece bulguları anlamlandırmak ve yorumlamak kalıyor.
Bu kitapta, ilk olarak her analizin öncesinde bu analizin temel mantığının ne olduğunu, ne zaman ve hangi amaç doğrultusunda yürütüleceğini ayrıntıları ile bulacaksınız. Hatta her birine ilişkin formülleri de açıklamaları ile birlikte göreceksiniz. Örnek araştırma soruları, hipotezler de konunun anlaşılmasını kolaylaştıracak. Ardından her bir analizin temel varsayımları, bunların nasıl test edileceğine ilişkin bilgiler yer alacak. Nihayetinde ise söz konusu analizin nasıl yürütüleceğini ve nasıl raporlanacağını bulacaksınız.

Büyük bir heyecan ve keyifle hazırladığım bu kitabın, size temel istatistiği ve Jamovi’yi sevdirmesini umut ediyorum.
 

Psikoloji ve Diğer Sosyal Bilimler İçin Jamovi ile Temel İstatistik isimli 96 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Psk. Yusuf Bayar tarafından yazılmış ve NOBEL BİLİMSEL yayınevinin 10.02.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Psikoloji ve Diğer Sosyal Bilimler İçin Jamovi ile Temel İstatistik pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.