Post Öykü İki Aylık Öykü Dergisi Sayı: 42 Eylül-Ekim 2021 pdf – Yandex indir

Post Öykü İki Aylık Öykü Dergisi Sayı: 42 Eylül-Ekim 2021 pdf – Yandex indir

Derginin Eylül-Ekim 42. sayısında Bülent Ayyıldız, Kürşat Çelik, Mustafa Aplay ve Merve Uygun öyküleriyle okura merhaba diyen ilk isimler. “Bir Şey Hakkında Üç Şey”de Yelda Sözdemir, Guggenheim Müzesi’ni anlamak için üç noktaya işaret ediyor.
Merve Uygun ve Mustafa Aplay eleştiri yazılarıyla yeni sayıya katkıda bulunuyor. “Hikâyesi” bölümünde Mustafa Çiftci bozkırın masalını anlattığı Gönül Dağı’ndan bahsediyor. Umberto Eco’nun kurmaca karakterler üzerine yazdığı yazısı Selma Aksoy Türköz çevirisiyle dergide yer alıyor. Öyküdeki olay ve durumun ortaya çıkardığı hakikat üzerine yazdığı çalışmasıyla Cemal Şakar sayıya katkı sağlayan bir diğer isim oluyor. Abdullah Harmancı yeni yazmaya başlayan öykücüleri bekleyen tehlikeleri anlatıyor. Post Öykü’nün kültlerinde olma yolunda ilerleyen “Dipnotlar/Moğolluklar” bu sayıda da esaslı sorularla okurla buluşuyor.
İsmail Isparta, Elif Kesikoğlu, Erva Kara, Aleksandr Tsıpkin bu sayının diğer öykü yazarları. “1’e 10”da Memduh Şevket Esendal, Akif Hasan Kaya, Arzu Uçar, Betül Ok Şehitoğlu, Gülhan Tuba Çelik, Hale Sert, Murat k. Murat, Mustafa Aplay, Nilüfer Altunkaya ve Onur Caymaz; “Toplum meseleleri karşısında sanatçının durumu ve tavrı ne olmalıdır?” sorusuna kendi bakış açılarına göre cevap veriyorlar. “İmgeler Sûretler”de Kerem Işık; “İç dünyamızın sınırlarını genişletebilmemiz mümkün müdür?” sorusu üzerinde yazma serüvenindeki “sınır” imgesini anlatıyor.
Ve “Post Kitap”… Bölüm, “Çevirmen Diyor ki”de Günay Çetao Kızılırmak’ı misafir ediyor. “Çapraz Okumalar”da Gülşen Funda ve Mustafa Aplay, M. Özgür Bulut’un Dönme Dolap Düşleri’ni konuşuyorlar. Yelda Sözdemir, Betül Tarıman ile yaptığı söyleşiyle sayıya katkıda bulunuyor. Mustafa Aplay, Uygar Atasoy, Onurhan Ersoy, Betül Sezgin, Ali Yağan, Fazilet R. Özcan yeni çıkan öykü kitapları üzerine yazdıkları değerlendirme yazılarıyla yer alıyorlar. “Dükkân” ise yeni çıkan diğer öykü kitaplarını okuyucuyla buluşturuyor.
İyi okumalar!
İÇİNDEKİLER
Mazz Ramann İnn Ktlug Velan Ram ■ Bülent Ayyıldız
Yürüyen Merdivenlerde Paramparça Olan Otuzlu Yumurta Kolisi ■ Kürşat Çelik
Dördüncü Kapı ■ Mustafa Aplay
Saçlara Dolanan Hikâye ■ Merve Uygun
*
Bir Şey Hakkında Üç Şey Guggenheim Müzesi ■ Yelda Sözdemir
Tarot Kartları ile Kahramanın Yolunu Döşeyen Bir Deha ■ Merve Uygun “Şeytani Yaratıcılık” Üzerine ■ Mustafa Aplay
Hikâyesi Gönül Dağı ■ Mustafa Çiftci
Kurmaca Karakterlerin Ontolojisi Üzerine Semiyotik Bir Yaklaşım ■ Umberto Eco
Olay ve Durumun Öykücesi ■ Cemal Şakar
Genç Öykücüleri Bekleyen Tehlikeler ■ Abdullah Harmancı
Dipnotlar / Moğolluklar ■ Aykut Ertuğrul
*
Siyah Beyaz ■ İsmail Isparta
Her Şeyden Bir Şey ■ Elif Kesikoğlu
Tor ■ Erva Kara
Mado ■ Aleksandr Tsıpkin
*
1’e 10 ■ Memduh Şevket Esendal, Akif Hasan Kaya, Arzu Uçar, Betül Ok Şehitoğlu, Gülhan Tuba Çelik, Hale Sert, Murat k. Murat, Mustafa Aplay, Nilüfer Altunkaya, Onur Caymaz
İmgeler Sûretler ■ Kerem Işık
*
Post Kitap
Çevirmen Diyor ki ■ Günay Çetao Kızılırmak
Çapraz Okumalar ■ Dönme Dolap Düşleri
Betül Tarıman ile Söyleşi ■ Yelda Sözdemir
Sis Nasıl Dağılır? ■ Mustafa Aplay
İkisi Bir ■ Uygar Atasoy
Yüzümüzdeki Renklerin En İnsani Olanı ■ Onurhan Ersoy
Zehir ile Öteki ■ Betül Sezgin
Gelenek, Yazar ve Sonsuzluk ■ Ali Yağan
Bozkıra, Atlara ve Ülkemin İnsanlarına Dair ■ Fazilet R. Özcan
 

Post Öykü İki Aylık Öykü Dergisi Sayı: 42 Eylül-Ekim 2021 isimli 144 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve POST ÖYKÜ-DERGİ yayınevinin 02.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Post Öykü İki Aylık Öykü Dergisi Sayı: 42 Eylül-Ekim 2021 pdf – Yandex indir - PDF indir