Paylaşılamayan Ülke Ukrayna pdf – Yandex indir

tarafından
26
Paylaşılamayan Ülke Ukrayna pdf – Yandex indir

Ukrayna’nın işgali ile Avrupa Kıtası, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en kanlı savaşı yaşarken Avrupa Güvenlik Mimarisi tehlikeye girmiştir. Putin; ABD ve Batılı ülkelerin NATO’nun genişlemeyeceği konusunda verdiği sözü tutmadığını, Ukrayna’nın NATO ve AB üyesi olması durumunda Rusya’nın ulusal güvenlik stratejisinin tehlikeye gireceğini ifade etmiştir. Rusya, tatbikat yapmak üzere 125 adet tabur (190.000 personel) kadar kuvveti Ukrayna sınırlarına konuşlandırmıştır. Putin, Ukrayna halkının Rus halkının kardeşi olduğunu, Ukrayna’nın da suni yaratılmış bir devlet olduğunu iddia etmekle birlikte 22 Şubat 2022 günü Donbas ve Luhansk bölgelerinin bağımsızlığını kabul ederek 24 Şubat 2022 tarihinde Kiev’deki sözde Neonazi yönetimi değiştirmek ve Rus vatandaşlarının hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla Ukrayna topraklarını işgal etti. Rusya’nın hedefi, kısa sürede Kiev’e el atarak kendisine müzahir yönetim kurmaktı. Rusya’nın harekâtı, planlandığı gibi olmadı ve Rus kuvvetleri beklenen başarıyı gösteremedi. ABD ve Batılı ülkelerin askerî ve ekonomik yardımları ile Rusya’ya bugüne kadar uygulanmayan yaptırımları yürürlüğe koymaları Moskova’yı zor durumda bıraktı. Rus kuvvetlerinin uygunsuz hava ve arazi koşullarındaki harekâtı, yollara bağımlı kalmış ve ağır zayiatlar vermiştir. Rus ordusunun eğitimsiz, lojistik desteğinin, komuta kontrol ve siber sistemlerinin yetersizliği ve silahlarının Batı üretimi silah sistemlerine karşı zayıf olduğu görülmüştür. Ukrayna’nın işgali ve ambargolar, global enerji ve yiyecek fiyatlarını etkilemiştir. Kitlesel göçler ve yerlerinden edilenlerin durumu insanlık dramıdır. Rusya’nın AB ülkelerine enerji sevkiyatını durdurması durumunda Avrupa ekonomisi resesyona girecek ve küresel piyasaları etkileyecektir. Ukrayna’nın işgalinin sona erdirilmesi için arabulucu girişimler sonuçsuz kalmaktadır. Bu savaş, bir dereceye kadar ABD, AB ile Rusya’nın karanlık savaşıdır ve Karadeniz’in önemini ortaya koymaktadır. Ukrayna, Batılı ülkeler adına savaşan devlettir. Ukrayna’daki savaşın ne zaman sona ereceği ise Putin’in kararına bağlıdır.
 

Paylaşılamayan Ülke Ukrayna isimli 448 sayfadan oluşan kitap ; Doç. Dr. A. Poyraz Gürson tarafından yazılmış ve NOBEL AKADEMİK YAYINCILIK yayınevinin 23.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Siyasetin Finansmanı ve Yeni Sağ Siyasal Anlayış ABD ve Türkiye Üzerine Bir Analiz pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Siyasetin Finansmanı ve Yeni Sağ Siyasal Anlayış ABD ve Türkiye Üzerine Bir Analiz indir, Siyasetin Finansmanı ve Yeni Sağ Siyasal Anlayış ABD ve Türkiye Üzerine Bir Analiz oku ve Siyasetin Finansmanı ve Yeni Sağ Siyasal Anlayış ABD ve Türkiye Üzerine Bir Analiz pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşılamayan Ülke Ukrayna pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.