Paternalizm Kavramı ve Örnek Uygulamalar pdf – Yandex indir

tarafından
14
Paternalizm Kavramı ve Örnek Uygulamalar pdf – Yandex indir

“Herkesin hayatına kimse karışamaz.” Yaşı yetenlerin kolayca hatırlayacağı bir sokak röportajında meşhur olmuş bu gündelik ifadeyi inceliyor bu çalışma. Devletlerin, şirketlerin, ailenin kişiler üzerinde onların iyiliğini istediği iddiası ile tasarrufta bulunması, yapıp ettiklerine karışması, onları istemedikleri alanlara yönlendirmesi, zorlaması bunu da bir aile büyüğü, aile şefkati görünümünde yapması yeni olmadığı gibi bilinen bir durum. Bu müdahalelerin hukukiliği ve meşruluğu tartışma konusu iken insan davranışlarının çözümlenmesi ve davranışsal iktisadın ilerlemesi ile yeni bir problem ortaya çıktı: dürtme (nudge). İnsanların özgür iradelerine müdahale etmeden arzu edilen şekilde davranmalarını sağladığımızda hukukilik ve meşruluk sorunu ortadan kalkacak mı? Saçlarımın rüzgarda ahenkle dans etmesini seviyorsam ve bir kaza anında kendimden başka kimseye zarar vermeyeceksem neden motosiklet kullanırken kask takayım ki? Devlet neden beni zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine dahil ediyor? Bu çalışma yukarıda kısaca değinilen konuları anlamaya ve cevap aramaya çalışıyor.
 

Paternalizm Kavramı ve Örnek Uygulamalar isimli 180 sayfadan oluşan kitap ; Halil Kökcü tarafından yazılmış ve ON İKİ LEVHA YAYINCILIK yayınevinin 03.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bireysel İş Hukukunda Şirketler Topluluğu pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Bireysel İş Hukukunda Şirketler Topluluğu indir, Bireysel İş Hukukunda Şirketler Topluluğu oku ve Bireysel İş Hukukunda Şirketler Topluluğu pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Paternalizm Kavramı ve Örnek Uygulamalar pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.