Ozan Bingöl Seti 2 Kitap (İmzalı) pdf – Yandex indir

tarafından
9
Ozan Bingöl Seti 2 Kitap (İmzalı) pdf – Yandex indir

KONTROLSÜZ GÜÇ
 
Sadece son on beş yılda 5,58 trilyon lira vergi ödedik.
Bu kadar vergi ödeyip;
–              Geçsek de geçmesek de yola-köprüye tekrar para ödüyorsak,
–              İzlemediğimiz bir televizyon kanalını bizler finanse ediyorsak,
–              Muayene katkı payı ödemeye devam ediyorsak,
–              Devletin okuluna kayıt yaptırırken kayıt parası ödemek zorunda kalıyorsak,
–              Sokağımızdaki asfalta katılım payı ödüyorsak,
–              Garantili hastaneleri biz yükleniyorsak,
–              Harcını ödediğimiz hizmete bir de döner sermaye bedeli ödüyorsak,
–              İşsizlik maaşına bile damga vergisi ödüyorsak,
–              İsmini dahi bilmediğimiz nice paylar, fonlar, hizmet bedelleri ile karşılaşıyorsak,
–              Ve bir sosyal devlette eşit ve ücretsiz almamız gereken neredeyse tüm hizmetlere
tekrar bu kadar para ödüyorsak;
 
O zaman soru şu: VERGİLERİMİZ NEREDE?
 
Her bir vatandaş bu soruyu mutlaka sormalıdır. Çünkü bu ülkeye gerçek demokrasi; neye ne kadar vergi ödediğini bilen, bunun farkında olan ve ödediği her kuruş verginin nerelere harcandığının hesabını soran bir toplum ile gelecektir.
 
OBEZ DEVLET
 
Bu kitap, “demokrasi üçlemesi” olarak düşündüğüm serinin ikinci kitabıdır. Üçlemenin birincisi olan Kontrolsüz Güç’te, neye, ne kadar vergi ödediğimizi, vergi sistemimizdeki çarpıklıkları, idareye kontrolsüz bir şekilde vergileme gücü veren ve bütçe hakkını işlevsiz kılan durumlara ve daha fazlasına yer vermiştim. Kitabın tüm yazım sürecinden çıkardığım temel sonuç şuydu: “Bir ülkede vergi bilinci gelişmeden demokrasi bilinci gelişemez.”
Bu kitapta ise vergilerimizin nerelere, kimlere, ne kadar ve nasıl harcandığını rakamlarla ve uzun dönemi kapsayan verilerle ortaya koymaya çalıştım. Tüm bu çalışma sonucundaki veriler, bulgular, bilgiler, raporlar beni sevimsiz bir varlığa götürdü: “Obez Devlet”e.
Kontrolsüz Güç kitabımızda “devleti besleyenleri” görmüştünüz. Obez Devlet’te ise “devletten beslenenleri”, başka bir deyişle devleti obezleştirenleri ve bununla ilgili uygulamaları göreceksiniz. Bu kitap, kamu harcamalarındaki israfa, usulsüzlüklere, öngörüsüzlüğe, plansızlığa, yolsuzluğa, rant kollama faaliyetlerine ve bazı durumlarda kamu kaynaklarının “ganimetçi” bir yaklaşım ile yağmalanmasına kadar giden uygulamalara dikkat çekiyor.
 

Ozan Bingöl Seti 2 Kitap (İmzalı) isimli 576 sayfadan oluşan kitap ; Ozan Bingöl tarafından yazılmış ve SİA KİTAP yayınevinin 12.05.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bir Karagün Dostluğu Kurtuluş Savaşı Yıllarında Türkiye-Sovyetler Birliği İlişkileri pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Bir Karagün Dostluğu Kurtuluş Savaşı Yıllarında Türkiye-Sovyetler Birliği İlişkileri indir, Bir Karagün Dostluğu Kurtuluş Savaşı Yıllarında Türkiye-Sovyetler Birliği İlişkileri oku ve Bir Karagün Dostluğu Kurtuluş Savaşı Yıllarında Türkiye-Sovyetler Birliği İlişkileri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ozan Bingöl Seti 2 Kitap (İmzalı) pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.