Oyun ve Bügü pdf – Yandex indir

Oyun ve Bügü  pdf – Yandex indir

Oyun ve Bügü, konusunda Türkçe kaleme alınmış ilk monografi. Frazer, Caillois ve Malinowski gibi araştırmacıların açtığı yoldan giden Metin And, otuz yıl önce basılıp büyük ilgi gören ve genç kuşaktan araştırmacıları etkileyen kitaında, Türklerin Anadolu’da yarattığı “oyun” diye nitelenebilecek etkinlikleri geniş bir açılımla ele alarak halkbilimsel deneyler yapıyor, ritüel ile tiyatronun buluştuğu yerlerde ilginç sentezlere ulaşıyor.

And’ın, Anadolu halk danslarına, dramatik köylü oyunlarına ve çocuk, genç ve yetişkin oyunlarına getirdiği bakışlar, Orta Asya, Anadolu ve İslam kültürlerinin kaynaştığı bir dünyada eski kültürlerden çağımızın gündelik hayatına geçişler de içeren bir düzlemde sergileniyor.

Oyun ve Bügü, yaşamını Türk tiyatrosunu her evresi ve boyutu ile araştırmaya adamış bir bilim adamının “eksilik”, “yaygınlık”, “kutsallık”, “ritüel bağlantısı”, “din”, “büyü” ve “gösterim sanatları” gibi kavramların kapsayıcı gölgeliği altında vardığı, pratikte de yararlı olabilecek sonuçları içeriyor.

Metin And, Oyun ve Bügü’nün genişletilmiş baskısı ile Anadolu labirentinin gizli çıkmaz ve geçitlerinde kılavuzluk etmeyi sürdürüyor.
 

Oyun ve Bügü isimli 571 sayfadan oluşan kitap ; Metin And tarafından yazılmış ve YAPI KREDİ YAYINLARI yayınevinin 16.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Birdenbire İstanbul pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Birdenbire İstanbul indir, Birdenbire İstanbul oku ve Birdenbire İstanbul pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Oyun ve Bügü pdf – Yandex indir - PDF indir