Osmanlı Döneminde Sivrihisar Medreseleri ve Müderrisleri pdf – Yandex indir

tarafından
6
Osmanlı Döneminde Sivrihisar Medreseleri ve Müderrisleri  pdf – Yandex indir

İnsanlık tarihi ile başlayan eğitim, her çağda toplumların önem listesinde ilk sıralarda yer almıştır. İslam’ın ilk yıllarından itibaren cami ve çevrelerinde başlayan, sadece Kur’an öğrenmek ve Peygamber Efendimiz’in rivayetlerini ele almakla sınırlı kalan eğitim zamanla daha da sistematik olarak gelişmiştir. Hem İslam coğrafyasının genişlemesi hem toplumların ihtiyaçlarının ve sorunlarının değişmesi, hayatta her yönüyle bilgilerin öğrenilmesini gerekli kılmıştır. Medreseler de böyle bir ihtiyaçtan dolayı doğmuştur.
Medrese denildiğinde özellikle Osmanlı Dönemi eğitim tarihinde en verimli dönem olmuştur. Osmanlı Dönemi’nde medreseleri ile önemli konuma sahip olan yerlerden biri de Sivrihisar’dır. Ancak Sivrihisar medreseleri ile ilgili daha önce herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma ile Selçuklulardan beri eğitim konusunda önemli bir yere sahip olan, birçok talebe ve önemli şahsiyetler yetiştirmiş Sivrihisar medreseleri ve bu medreselerde görev yapmış müderrisler hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Çok eski tarihlerden beri eğitime verdiği önemle ünlü olan Sivrihisar, Selçuklu ve özellikle Osmanlı Dönemi’nde şehir merkezindeki on dört medresede çok önemli ilim, bilim, filozof, halk ve Hakk âlimleri yetiştirmiştir. Âdeta Anadolu’nun ilim ve irfan merkezi olan Sivrihisar, Osmanlı Dönemi’nde devletin önemli merkezlerine vezir, kadı, müderris gibi şahsiyetlerin yetişmesini sağlamıştır. Örneğin, Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul’a kadı olarak atanan Hızır Bey, tahsilini Sivrihisar medreselerinde tamamlamıştır. Sivrihisar’ın Hortu köyünde doğan Nasrettin Hoca da tahsilini Sivrihisar’da tamamlayarak Anadolu’nun çeşitli merkezlerinde müderrislik yapmıştır.
Sivrihisar medreseleri, verilen eğitim ve yetiştirilen talebeler ile adeta Osmanlı Dönemi’nde tarihe yön vermiştir.
 

Osmanlı Döneminde Sivrihisar Medreseleri ve Müderrisleri isimli 72 sayfadan oluşan kitap ; Saliha Siper tarafından yazılmış ve KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK (KDY) yayınevinin 31.10.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Osmanlı Döneminde Sivrihisar Medreseleri ve Müderrisleri pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.