Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Süreklilik ve Değişim: Zafer Toprak Armağanı pdf – Yandex indir

tarafından
16
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Süreklilik ve Değişim: Zafer Toprak Armağanı pdf – Yandex indir

Prof. Dr. Zafer Toprak’ın çok geniş bir akademik ilgi alanı var. İktisat tarihi başta olmak üzere, toplumsal ve siyasal tarih alanlarında çok değerli makale ve kitaplar yazmıştır. 1982 yılında yayınlanan ve “opus magnum”olarak niteleyebileceğimizTürkiye’de Millî İktisat adlı eseri kendi alanında temel bir eser, bir klasik haline gelmiştir. Türkiye’de toplumsal tarih çalışmalarına yeni bir boyut getirmiş, öncülük etmiştir. Makalelerine bakıldığında solidarizm, korporatizm, para-militarizm, milli iktisat, feminizm, popülizm, narodnizm, müstehcen edebiyat… gibi konulardakendi alanındaki ilk olan yazılar ve araştırmalar yayınlamıştır. Bu yanıyla da birçok kitap, tez ve makalenin yazımına öncülük ettiği gibi yenilerine de ilham kaynağı olmuştur. Son dönem Osmanlı ve Cumhuriyet’in ilk dönemleri için Zafer Toprak Hoca’nın en azından birkaç makalesine atıf yapmadan yazı yazmak neredeyse imkansızdır.
 
Zafer Hoca, yalnızca üniversite sınıflarında anlattığı dersler, koridorlarda öğrencilerle kurduğu ilişkilerle mektepli öğrencilerine değil, üniversite dışı sempozyum, konferans ve konuşmalarıyla da ufuk açıcı olmuş, alaylı öğrencilerine de yol gösterici olmuştur.
 
Kendisinin üniversite ve kültür hayatımıza, tarih alanına ve Tarih Vakfı’na yaptığı katkıların yanı sıra Vakfımızın kuruluş sermayesi olan Yurt Yayınları’na, Toplumsal Tarih dergimize ve elbette hayatımıza yaptığı katkılara ve 76. yaşınadostlarının küçücük bir teşekkür ifadesi olarak “çam sakızı tarihçi armağanı”kabilinden bu eseri takdim ediyoruz.
 
Mehmet Ö. Alkan tarafından “hocalara armağan” geleneğini sürdürmek ve bu geleneği sonraki kuşaklara aktarmak gayesi ile derlenen Aydın Babuna, Ayşe Buğra, Selim Deringil, Edhem Eldem, Selçuk Esenbel, François Georgeon, Asım Karaömerlioğlu& Murat Yolun, Çağlar Keyder, Murat Koraltürk, Nicole vanOs, Nadir Özbek, Şevket Pamuk, Ayşegün Soysal, İlhan Tekeli, Erik-Jan Zürcher’in makaleleriyle katkıda bulundukları Zafer Toprak’a Armağan kitabı aynı zamanda okurlar için de bir kaynak eser niteliği taşımakta.
 
Zafer Hocamıza uzun, sağlıklı ve verimli bir hayat dileriz.
 

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Süreklilik ve Değişim: Zafer Toprak Armağanı isimli 592 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve TARİH VAKFI YURT YAYINLARI yayınevinin 22.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Devrimcilik ve Çağdaşlık / Atatürk’ün Yorumuyla Atatürkçülük 3 pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Devrimcilik ve Çağdaşlık / Atatürk’ün Yorumuyla Atatürkçülük 3 indir, Devrimcilik ve Çağdaşlık / Atatürk’ün Yorumuyla Atatürkçülük 3 oku ve Devrimcilik ve Çağdaşlık / Atatürk’ün Yorumuyla Atatürkçülük 3 pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Süreklilik ve Değişim: Zafer Toprak Armağanı pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.