Octavia Bir Roma Tarihi Draması pdf – Yandex indir

tarafından
9
Octavia  Bir Roma Tarihi Draması pdf – Yandex indir

Octavia, Roma tarihî dramasının (fabula praetexta) günümüze kalmış tek örneğidir. Yunan tragedyalarının temelinde insanların tanrılar karşısındaki çaresizlikleri yatmaktayken Roma tarihî dramalarındaki temel motivasyon vatanseverlikti. Bu eser ise hem günden güne zalimleşen ve paranoyası günbegün artan Nero’nun eşi hem de imparator Claudius’un kızı olan Octavia’nın yaşadığı hazin olayları aktarıyor. Bu tarihî dramada kahraman Romalılar yok. Onun yerine bir Roma imparatorunun deliliği, iktidar mücadelesinin doldurduğu bir kan deryası, Roma’ya egemen olan zulmün korkutucu yüzü var. Cumhuriyet döneminin Romalı erdemlerini yaşatan bayrak adamlar da artık uzak birer hatıradan ibaret: Resimde yalnızca imparatorluk çağının bitmek bilmez kana susamışlığını yaratan gaddar adamlar ve hilekâr kadınlar bulunuyor.
 
Pirüpak erdemiyle cenneti kazanan tanrısal Augustus, genciyle yaşlısıyla dört bir yandan kaç soylu adamı öldürdü, onlar ki ölüm korkusuyla kaçarken üç komutanın şerrinden ve katli vaciplerin sıralandığı ölüm listelerinden! Kürsülere çakılıp teşhir edilirdi ölenlerin başları, bunu gören yaslı babaları gözyaşı dahi akıtamazlardı, hafiften inlemek bile yasaktı o kokuşmuş, çürük forumda, ağır bir irin sızıntısı vardı hepsinin çürümüş suratlarında.” 
 
 

Octavia
Bir Roma Tarihi Draması isimli 112 sayfadan oluşan kitap ; Seneca tarafından yazılmış ve PİNHAN YAYINCILIK yayınevinin 16.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Diz Çökmeyen 10 Hikaye / Portre pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Diz Çökmeyen 10 Hikaye / Portre indir, Diz Çökmeyen 10 Hikaye / Portre oku ve Diz Çökmeyen 10 Hikaye / Portre pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Octavia Bir Roma Tarihi Draması pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.