Ne Yalan Söyleyeyim – Salon Dergilerindeki Yazılar pdf – Yandex indir

tarafından
21
Ne Yalan Söyleyeyim – Salon Dergilerindeki Yazılar  pdf – Yandex indir

Ne Yalan Söyleyeyim’de Nurullah Ataç’ın hemen her konuya el attığı, klasik denemenin tüm özelliklerini taşıyan serbest yazıları bir araya geliyor. 1923-1942 yılları Aydabir, Resimli Her Şey, Her Şey, Foto Magazin, Resimli Hafta, Yeni Mecmua gibi belli başlı “salon” dergilerinde Ataç, şiirden müziğe, romandan sinemaya uzanıyor. Güncel yazınsal konuları, toplumsal sorunları ve bazı insanlık durumlarını yorumlarken kimi zaman karşı çıkışlarda bulunuyor; ancak Ataç’ın bilinen keskin, çatık kaşlı tabiatı değil de cana yakın, sokulgan, uysal yanı öne çıkıyor.
 
“Evrensel bir konu bağlamında, bir birey olarak Ataç’ın ne bildiğini gösterir bu yazılar. Tıpkı Montaigne’in düşüncelerini Eski Yunan’dan bazı sözler ve dizelerle ölçüp tartması, zenginleştirmesi gibi, Ataç da düşüncelerini Divan şiirinden dizelerle genişletir. Avrupa düşüncesiyle ‘terbiye’ edinmiş bir bilinç ve zevkle konuşur. Denemelerinde keskin bir gözlem ve dikkat, kolaylıkla fark edilir.”
Mehmet Can Doğan
 
Ne Yalan Söyleyeyim, Ataç’ı tüm içtenliğiyle bir kez daha okuruyla buluşturuyor.
 
“Konuşmamızın tatlı olmasını istersek kendi zevklerimizi değil, karşımızdakilerin zevkini düşünelim; yani onlara kendilerini göstermek fırsatını verelim. Onlar kendilerini beğendirmeye çalışmak imkânını buldukça bizi beğenirler. “Biz kibirli olmasak başkalarının kibri bizi yaralamaz.” Konuşmayı bilmek, kimsenin kibrini yaralamamayı bilmektir. Dünya denen bu “gösteriş pazarı” böyle kurulmuş, böyle gider.”
 

Ne Yalan Söyleyeyim – Salon Dergilerindeki Yazılar isimli 352 sayfadan oluşan kitap ; Nurullah Ataç tarafından yazılmış ve YAPI KREDİ YAYINLARI yayınevinin 02.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Umut Devrimi pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Umut Devrimi indir, Umut Devrimi oku ve Umut Devrimi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ne Yalan Söyleyeyim – Salon Dergilerindeki Yazılar pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.