Mütefekkir Şair Sezai Karakoç Kitabı pdf – Yandex indir

tarafından
6
Mütefekkir Şair Sezai Karakoç Kitabı pdf – Yandex indir

Sezai Karakoç (1933-2021), kültürel bakımdan çorak ve tek sesli bir ortamda,  dünya görüşü doğrultusundaki çok boyutlu eserleriyle dönemini ve kendisinden sonra gelen pek çok nesli derinden etkilemiş ve etkilemeye devam eden değerli bir mütefekkir şairdir. Karakoç’un şiiri, poetikası ve düşünceleri üzerine çok sayıda akademik çalışmanın yapılması, bilimsel toplantılar düzenlenmesi, hakkında kitaplar yazılması, dergilerin bazı sayılarını ona hasretmesi bununla bağlantılıdır.
 
Sezai Karakoç Kitabı, mütefekkir şairin hayatından, şiirlerinden ve düşüncelerinden kesitler sunarak, okurları onun yazdıklarına yöneltme arzusunun neticesi. Çalışma, Karakoç’un kişisel hayat hikâyesinin yanında, Cumhuriyet Türkiye’si tarihine, toplumuna, siyasetine, şiirine, düşüncesine ve kültürel hayatına dair etraflı bir çerçeve çiziyor. Şiirleri başta olmak üzere, denemeleri, monografileri, hikâyeleri, denemeleri, çevirileri, günlük yazıları, düşünce metinleri, söyleşileri, hatıraları ve elbette siyasi anlayışı tarihsel perspektifi gözden ırak tutmadan çeşitli açılardan değerlendiriliyor.
 
Türkiye’ye büyük katkıları bulunan bir mütefekkir şairle mütevazı ve saygılı bir diyaloga girerken, kendi farklılığını da belirginleştiren derlemedeki metinler,  Sezai Karakoç’un kişisel tarihinin resmini çizerken, eserlerinin satır aralarının da izini sürüyor ve okura yepyeni bir pencere açıyor. Böylece Karakoç’un yazdıklarını çözümler ya da irdelerken farklı bakış açılarının, okumaların ve yaklaşımların bir arada ve yan yana bulunmasının zihin dünyamızı zenginleştireceğini ortaya koyuyor. Aynı zamanda kendi gerçekliğimiz, umutlarımız ve tarihimiz üzerine esaslı bir muhasebe niteliğindeki derleme, Karakoç’un kişiliğinin oluşumunu ve eserlerini ele almakla kalmıyor, günümüze kadar uzanıyor…
 
Sezai Karakoç’un düşüncesini, şiirini  fikrî, edebî-tarihsel bağlamına ustalıkla yerleştiren Sezai Karakoç Kitabı, bu sayede, hem mütefekkir şairi ilk kez okuyacaklar hem de yeniden değerlendirmek isteyenler için detaylı bir yol haritasına dönüşüyor.
 

Mütefekkir Şair Sezai Karakoç Kitabı isimli 830 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ KÜLTÜR YAYINLARI yayınevinin 16.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Mütefekkir Şair Sezai Karakoç Kitabı pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.