Mustafa Takî Efendi Kitabı (Hayatı, Düşünce, Dünyası ve Eserleri) pdf – Yandex indir

tarafından
25
Mustafa Takî Efendi Kitabı (Hayatı, Düşünce, Dünyası ve Eserleri) pdf – Yandex indir

Takî Efendi, vatanın ve milletin içinde bulunduğu zor şartlarda halkın bağımsızlık fikri etrafında kenetlenmesi için ciddi gayretler göstermiştir. Yakın tarihimizin en etkin simalarından birisi olan Takî Efendi üzerinde onu daha yakından tanımaya yönelik araştırma ve incelemeler gün geçtikçe artmaktadır. Her araştırmada onunla ilgili yeni bilgilere ulaşılmakta, milli mücadele ve ilk meclisteki faaliyetlerine dair önemli bulgulara rastlanmaktadır. Çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Taki Efendi’nin Kur’ân’a bakışı, hadis anlayışı, milli mücadelede yıllarında ortaya koydu-
ğu samimi gayretler ve ülkenin maddi-manevî anlamda kalkınması için teklif ettiği öneriler bu ciddi araştırmalar neticesinde daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. İnsanımıza düşüncelerinde ufuk kazandırmaya gayret eden ve yıllar öncesinden insanlığın ortak problemlerine çözüm önerileri sunan bu mütefekkirimiz üzerinde yoğunlaşan çalışmalarımızı daha derli toplu bir halde okuyucumuza sunma endişemiz bizi bu çalışmayı kaleme almaya yönlendirdi. Onun millî mücadele ve ilk meclisteki faaliyetleri, fıkhî yönü ve medeniyet anlayışı başlıklı araştırmalarımız daha önce çeşitli sempozyum ve akademik dergilerde yayımlanmıştı. Bu çalışmaları tek bir çalışmada toplamak ve Takî Efendi’nin basınla ilişkisini değerlendirdiğimiz yeni bir yönünü de paylaşmak düşüncesiyle şekillendirdiğimiz çalışmamız, Takî Efendi’nin hayatını kısaca dile getirdiğimiz bir bölümle başlamaktadır. Takî Efendi’nin adı, ailesi, çocukluğu, tahsil hayatı ve eserleri gibi konulara değindiğimiz bu bölümün ardından onun millî mücadele ve ilk meclisteki faaliyetlerini, fıkhî yönünü ve basınla ilişkisini dile getirdiğimiz ikinci bölüm yer almaktadır. Üçüncü  bölümde ise Târîh-i Nûr-i Muhammedî adlı eseri dışında Takî Efendi’nin günümü ze ulaşan eser ve makalelerini takdim etmeye gayret gösterdik. Takî Efendi’nin tarihçiliği, felsefî ve edebî yönü, tasavvufî fikirleri ve milli mücadeledeki faaliyetleri-
ne dair çalışmalarımız devam etmektedir. Ortaya çıkan yeni bilgileri değerlendirmeye ve onun çok yönlü kişiliğini daha kapsamlı bir şekilde tespit edebilme yönündeki gayretlerimiz de sürecektir. Çalışmanın daha sonraki baskılarında zamanla araştırma ve değerlendirme fırsatı bulacağımız Takî Efendi’nin daha başka yönlerinide paylaşma imkânımız olacağını ümit ediyoruz. Bu çalışma ile Anadolu’nun yakın tarihinde derin izler bırakan bu gönül insanının daha yakından tanınmasına ve mesajlarının daha canlı tutulmasına katkı sağlamayı amaçladık. Olaylara çok yönlübakabilmeyi başarabilmiş, fedakâr ve samimi bir kişiliğin tanıtımına bir nebze olsun katkı sağlayabilirsek kendimizi bahtiyar hissederiz.
 

Mustafa Takî Efendi Kitabı (Hayatı, Düşünce, Dünyası ve Eserleri) isimli 312 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Fatih Çinar tarafından yazılmış ve KİTAP DÜNYASI yayınevinin 09.02.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Allah’a Doğru Yürüyenlerin Derecesine Nasıl Yükseliriz? pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Allah’a Doğru Yürüyenlerin Derecesine Nasıl Yükseliriz? indir, Allah’a Doğru Yürüyenlerin Derecesine Nasıl Yükseliriz? oku ve Allah’a Doğru Yürüyenlerin Derecesine Nasıl Yükseliriz? pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Mustafa Takî Efendi Kitabı (Hayatı, Düşünce, Dünyası ve Eserleri) pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.