Mor Mimoza Naftalin Kokusu pdf – Yandex indir

tarafından
6
Mor Mimoza  Naftalin Kokusu pdf – Yandex indir

Mimoza enfes kokusu, her koşulda açabilen çiçekleri ile sizi bir anda mutlu edebilen en ilginç çiçeklerden biridir.
Çiçeklerine üflediğinizde o yaprakların birden bire nasıl uçuştuğunu anlamayacağınız kadar da kırılgandır. Mimoza’yı dallarından yani kendi gerçeğinden koparmaya çalıştığınızda öyle bir direnir ki; gücüne hayran kalırsınız. Tıpkı hayata tırnaklarını geçirmiş bütün kadınlar gibi.
Sadece bir çiçek sanmayın Mimoza’yı. O kökleri sapasağlam bir ağacın bahar açmış dallarıdır.
2. Dünya savaşı sonrasında insanlar ruhsal ve bedensel olarak oldukça yıpranmışlar, bir coşku kaynağı aramaktaydılar.
Sarı mimozalar, umudu ve dirilişi temsilen, İtalyan kadınların önerisi ile 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününün ve kadın haklarının yaygın simgesi olarak kabul edilmiştir. Dağılmış ve yıpranmış ülkelerde toplumun yeniden inşasının ancak kadınlar sayesinde mümkün olduğunu gösteren bir simge olarak Mimoza çiçeği, kendisi gibi hızla büyümenin ve kalkınmanın göstergesi olmuştur.
Bilinen 800 ila 1.200 türü ile dünyamızı aydınlatan gün ışığı gibi sarıdan, pembe, mavi, mor ve mercan kırmızısına değişen ve doğanın eşsiz renklerini barındıran mimozaları acıtmadan sevmek gerekir. Oysa dünyanın şanslı ülkelerinin kadınları sarı mimozaları kendilerine simge yaparken bizim ülkemizde en bilinen türü bir tehlike anında yapraklarını hemen kapatıp boynunu büken “Küstüm Çiçekleri” yani “Mor Mimoza’lardır. Susuz kaldığında, sert esen rüzgârda ya da bir tehlike söz konusu olduğunda’’ Mor mimozalar ‘’ önce başlarını eğerler. İlk tepki olarak bulunduğu ortamdan kaçarlar, içlerine kapanırlar.
Gökçe Çiçek Gönülaçar, Mimozaların daha çok mor açtığı günümüz Türkiye’sinde hassasiyet, diriliş, coşku ve umudu çağrıştıran özelliklerini ön plana çıkararak çiçeklerinin küsmelerine izin vermiyor.
O’nun öykülerinde Mor Mimozalar küsmüyor, doğalarındaki saygı, zarafet, haysiyet, bolluk ve nezaket ile inadına sapsarı açıyor.
 

Mor Mimoza
Naftalin Kokusu isimli 165 sayfadan oluşan kitap ; Gökçe Çiçek Gönülaçar tarafından yazılmış ve KADINCA YAYINLAR yayınevinin 24.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ötanazi Okulu Hediyeli Özel Kutulu Set pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Ötanazi Okulu Hediyeli Özel Kutulu Set indir, Ötanazi Okulu Hediyeli Özel Kutulu Set oku ve Ötanazi Okulu Hediyeli Özel Kutulu Set pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Mor Mimoza Naftalin Kokusu pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.