Modern Çağ Öncesi Fizik Kuantum Öncesi Fiziğin Tarihi pdf – Yandex indir

tarafından
10
Modern Çağ Öncesi Fizik  Kuantum Öncesi Fiziğin Tarihi pdf – Yandex indir

“Yeni keşiflerin prestijini göz önüne alarak, konunun eski kısımlarının büyük miktarda unutulacağının muhtemel olduğunu ve onları
fiziğin bir yandan denizcilik ve topçuluğun gereksinimleriyle karşılıklı etkileşimin, diğer yandan ise felsefi ve dini düşüncelerin gelişimiyle karşılıklı etkileşimin bir sonucu olarak büyüdüğü yola bir rehber
olarak genç fizikçilerin zihinlerinde tutmak için bir şeyler yapmak gerektiğini hissettim.”
—J.D. Bernal
 
Ünlü fizikçi ve bilim tarihçisi J.D. Bernal Londra Üniversitesi, Birkbeck Kolejinde fizik birinci sınıf öğrencilerine verdiği dersleri kitaplaştırdığı ve özgün basımında alt başlık olarak ‘’İnsanın Uzantısı’’ ifadesini kullandığı bu eserinde, antikçağdan klasik fiziğin, yani on dokuzuncu yüzyılın sonuna, atomun ve göreliliğin keşfinden hemen öncesine kadar fiziği anlatmayı amaçlamaktadır. Atom fikrini ortaya atan Demokritos’tan modern fizikçilerin atomuna kadar kesintisiz bir bağın olduğunu savlayan Bernal, tarihsel yöntemin fiziğin temel kavramlarına uygun bir giriş olacağını savunarak, kitabın okurlarına konunun teorik ve pratik yönleri arasındaki etkileşimi göstermeye çalışmaktadır.
 
“Bilgin olarak bilinen J. D. Bernal, olağanüstü bir adam ve çok yönlü bir karakterdi. Kendisi hiçbir zaman Nobel Ödülü kazanmamış olsa da, Dorothy Hodgkin, Max Perutz ve Aaron Klug da dahil olmak üzere seçkin öğrencilerinden bazıları Nobel aldı. Bu kitabı fizik öğrenmeye başlamak isteyenler için harika bir giriş niteliğinde.”
– Andrew Brown
 

Modern Çağ Öncesi Fizik
Kuantum Öncesi Fiziğin Tarihi isimli 320 sayfadan oluşan kitap ; J. D. Bernal tarafından yazılmış ve ALFA YAYINLARI yayınevinin 31.08.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Modern Çağ Öncesi Fizik Kuantum Öncesi Fiziğin Tarihi pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.