Mirzo pdf – Yandex indir

tarafından
11
Mirzo pdf – Yandex indir

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan İki kardeş çocuklarıyla birlikte mutlu bir hayat geçirirlerken, bir gün aralarında çıkan basit bir meseleden dolayı birbirlerine günlerce küs kalırlar. Bu küskünlüklerinden dolayı ekin ektikleri tarlalarını günlerce sulamazlar. Bilhassa pirinç tarlaları kurumak üzere iken, Tahir ağa bir gün bakar ki ağabeyi Ömer ağa pirinç tarlalarına su veriyor. Tahir ağada oğlu Mirza (Mirzo)’yı pirinç tarlalarını sulamak için gönderir. Fakat bir anlık öfkesine kapılan Mirzo amcası Ömer ağayı kürek ile öldürür.
Bunun üzerine daha işler büyümeden Tahir ağanın kararı ve aile efradının onayları üzerine kanlı olup köylerinden çıkarlar. Tahir ağanın büyük oğlu Esat’ın “köyümüzden çıkmayalım” diye bütün ısrarlarına rağmen aile önce Siirt iline, daha sonrada Bitlis’in Rahva ovasına gidip yerleşirler.  O zaman Tahtıvan (Tatvan)’ı ve Rahva ovasını idare eden Tahir bey bu aile ile tanışır ve gördüğü kızları Ayşe’ye talip olur. Uygun görüşler üzerine Tahir bey ile Ayşe muhteşem bir törenle nişanlanırlar. Yaz sıcakları basınca aile yaz aylarını geçirmek için daha serin olan Süphan dağının eteğinde bulunan   Sütey yaylasına çıkarlar. Van, Hakkari, Çatak,  Süphan dağı ile çevrelerini yöneten Şikakli Bozbey bu aile ile görüşür ve gördüğü Ayşe’ye talip olur. Aile her ne kadar; “Ayşe Tatvan Miri Tahir bey ile nişanlıdır. Size vermemiz mümkün değildir”  dediler ise de, Şikakli Bozbey: “O nişanı bozup Ayşe’yi bana vereceksiniz” der ve diretir. Bunun üzerine hiddetlenen Mirzo Şikakli Bozbey’i  çadırından kovar.
Van’a giden Bozbey bütün askerlerini ve eli silah tutan herkesi bu aileyi öldürmek için seferber eder ve aralarında savaş başlar. Günlerce süren bu savaş esnasında Şikakli Bozbey gider Ayşe’yi defalarca kaçırır. Fakat bu savaşta kardeşi Üzeyir’in öldürülmesine rağmen  Mirzo, bacısını Şikali Bozby’e bırakmaz.  Esat ise, ettiği yemin üzerine bu savaşta ne ailesine nede kardeşlerine yardım eder…   
 

Mirzo isimli 108 sayfadan oluşan kitap ; Eyyup İlan tarafından yazılmış ve LİMAN YAYINLARI yayınevinin 27.04.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İknacı pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde İknacı indir, İknacı oku ve İknacı pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Mirzo pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.