Mekke Tefsir Mektebi pdf – Yandex indir

tarafından
4
Mekke Tefsir Mektebi pdf – Yandex indir

Tefsir ilminde en büyük söz hakkı, Hz. Peygamberden (sav) sonra sahabeye aittir. Zira onlar Kur’ân’ın nüzulüne şahit olmuş, Allah Resulüne (sav) arkadaşlık yapmışlardı. Sahabeyi tefsir alanında söz sahibi kılan bu niteliklere, onların tefsir ilminin gelişimine yaptıkları katkıyı da eklemek gerekir. İlmi birikimleri ile öne çıkan bazı sahabiler bulundukları şehirlerde sürekli bir tefsir faaliyeti içinde olmuştur. Tefsir faaliyetleri birer ekol veya mektep diye nitelenip faaliyetlerin yürütüldüğü merkezlerle isimlendirilmiştir. Buralarda ders veren meşhur sahabiler ise bu mekteplerin kurucusu olarak kabul edilmiştir. Bu mekteplerden birisi belki de en önemlisi Mekke Tefsir Mektebidir. 

Elinizdeki kitapta Mekke Tefsir Mektebinin kurucusu ve tabiin döneminde en önemli temsilcileri konu edilmiştir. Hayatları konu edilen müfessirlerin, tefsir alnındaki faaliyetleri, tefsir anlayışları ve tefsir ilmine katkıları belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulardan hareketle tefsir ilminin ilkleri ve temel dinamiklerinin tespiti hedeflenmiştir.
 
 

Mekke Tefsir Mektebi isimli 228 sayfadan oluşan kitap ; Harun Savut tarafından yazılmış ve İLAHİYAT KİTAP yayınevinin 24.08.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Mekke Tefsir Mektebi pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.