Matematik Dünyası Dergisi Sayı:110 pdf – Yandex indir

Matematik Dünyası Dergisi Sayı:110 pdf – Yandex indir

Matematik Dünyası, tam bir yıl sonra yeniden okurla buluşuyor. 110. Sayı’nın kapak konusu ise “Asal Sayılar”. İlhan İkeda’nın editörlük katkılarıyla hazırlanan bu sayı, asal sayılar denince akla ilk gelen isimlerden biri olan değerli  Cem Yalçın Yıldırım’ın 60. doğum yılı vesilesiyle kendisine adanmıştır.

Asal Sayılar konusunda oldukça geniş bir içerik hazırladık. İlk makalede Ahmet Feyzioğlu, Asal Sayı Teoremi’nin evrimini bize anlatırken, İlhan İkeda meşhur ABC Sanısı’nı, Cem Yalçın Yıldırım ise Riemann zeta-fonksiyonu’nu ele alıyor.
 
Mehmet Kıral Riemann zeta fonksiyonunun nasıl hesaplanabileceğini gösterirken, Ekin
Özman ise cebirsel sayılar teorisinden Düzgün Asallar ile dergiye katkı sunuyor. Yazılarını Yalçın Yıldırım’a hitap
eden Kâzım Büyükboduk, asalların dağılımı hakkında, Daniel Goldston ise ünlü GPY yöntemi hakkında
yazdılar. Gruplar teorisinden bir sanı ve asal portreler ile Olcay Coşkun da bu sayıda yer alıyor.
Başka konulara da yer vermeye çalıştık. Ali Nesin ilgi çekici bir geometrik yer problemiyle, Alp Eden ise Ahmet Hamit Dilgan’ın matematikçi yönünü anlattığı yazısıyla dergimizdeler. Ayrıca M. Ali Alpar, Feza Gürsey’in 100’üncü yaşını kutlamak için bizimle Feza Bey’in bir konuşmasını, Mekânsız Fizikçiler ise Gürsey anısına düzenlenen etkinliğin bir özetini bizimle paylaştı. Herkese iyi okumalar dileriz.
 

Matematik Dünyası Dergisi Sayı:110 isimli 112 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve MATEMATİK DÜNYASI DERGİ yayınevinin 27.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ötüken Dergisi 195. Sayı Kasım-Aralık 2021 pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Ötüken Dergisi 195. Sayı Kasım-Aralık 2021 indir, Ötüken Dergisi 195. Sayı Kasım-Aralık 2021 oku ve Ötüken Dergisi 195. Sayı Kasım-Aralık 2021 pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Matematik Dünyası Dergisi Sayı:110 pdf – Yandex indir - PDF indir