Kur’an Tilavetinde Usul ve Esaslar pdf – Yandex indir

tarafından
5
Kur’an Tilavetinde Usul ve Esaslar pdf – Yandex indir

Kur’an’ın doğru okunması, anlamının ve lafzının muhafazası için önemli olduğu kadar i‘câzının, tilavet yoluyla ortaya konabilmesi bakımından da mühimdir. İslam medeniyetinde Kur’an’ın anlaşılması kadar okunmasına da ehemmiyet verilmiş, bu amaçla pek çok eser telif edilmiştir. Tecvid ilmine dair yazılan kitapların bir kısmında, Kur’an’ı usulüne uygun okuyabilmek için gerekli bilgilerin yanı sıra Kur’an tilavetinde yaygın görülen telaffuz hataları da kaydedilmiştir. Böylelikle dünden bugüne, Kur’an tilavetinin en doğru şekilde icra edilebilmesi için Müslümanların tilavet geleneğini şekillendiren klasik ölçülerin, nesiller arası canlı bir intikali sağlanmıştır.
Elinizdeki kitap, Kur’an tilavetinde usul ve esasların sistematik olarak incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda, çalışmada Arap dilindeki harfler, harflerin mahreçleri ve sıfatları konuları ele alınmıştır. Sonrasında klasik kaynaklarda müelliflerin kendi tecrübelerinden hareketle tespit ettikleri Kur’an tilavetine ilişkin hatalı okuma biçimleri derlenip sistematik tasnife tabi tutulmuştur. Her harf özel bir başlığa dönüştürülerek yapılan uyarılar sistematik olarak ele alınmıştır. Böylece Kur’an tilavetinde öne çıkan usul ve esaslar, harflerin mahreçleri ve sıfatlarıyla bağlantılı olarak ortaya konmuştur.
Kıraat ve tecvid âlimlerinin, Kur’an tilavetiyle ilgili dikkat çektikleri hususların önemli ölçüde günümüzde de geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Dolayısıyla kitabın günümüz Kur’an tilaveti ve Kur’an eğitimi süreçlerine katkı sunması umulmaktadır.
 

Kur’an Tilavetinde Usul ve Esaslar isimli 324 sayfadan oluşan kitap ; Mustafa Kılıç tarafından yazılmış ve M.Ü. İLAHİYAT FAKÜLTESİ VAKFI YAYINLARI yayınevinin 16.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Fıkıh Felsefesi Yeni Bir Disiplin Teklifi pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Fıkıh Felsefesi Yeni Bir Disiplin Teklifi indir, Fıkıh Felsefesi Yeni Bir Disiplin Teklifi oku ve Fıkıh Felsefesi Yeni Bir Disiplin Teklifi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kur’an Tilavetinde Usul ve Esaslar pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.