Kültür Tarihimizde II. Milletlerarası Türk Folklor Kongresi pdf – Yandex indir

tarafından
7
Kültür Tarihimizde II. Milletlerarası Türk Folklor Kongresi  pdf – Yandex indir

Türk dünyasının uluslararası kültür organı konumundaki TÜRKSOY, 2022 yılı için Türkiye’nin en önemli kültürel yerleşim merkezlerinden, Osmanlı Devleti’ne de başkentlik yapmış olan Bursa’yı “Türk Dünyası Kültür Başkenti” ilan etti. Çok isabetli bir karar. Aslında Bursa; Eskişehir ve Kastamonu’dan önce bu unvanı almalıydı.
2022 yılında Bursa çok yoğun kültür olaylarına sahne oluyor. Bunlardan biri Türk halk bilimcilerini yakından ilgilendiriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı 1975’ten bu yana her beş yılda bir düzenlediği uluslararası Türk folklor kongrelerinden 10.sunu Bursa’ya bir katkı olmak üzere 24-27 Ekim 2022 tarihleri arasında bu şehirde (Kongreleri 2003 yılından bu yana Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü düzenliyor.) yapmayı uygun gördü. 9. kongre 2017 yılında Ordu’da düzenlenmişti.
10. Kongre derken, insan ister istemez 1. ve 2. kongreyi merak ediyor. Ne mutlu bir tesadüf ki, 1975’te birinci kongreyi İstanbul’da, 1981 yılında da ikinci kongreyi Bursa’da düzenleyen o yıllardaki adıyla Kültür Bakanlığı Millî Folklor Araştırma Dairesinin başkanlığını biz yaptık. Hem de bugünkü insan kaynaklarına, teknolojiye, bütçe imkânlarına sahip olmadan. 10. Milletlerarası Türk Folklor Kongresi’ne katılanlara ve Bursa’nın değerli yöneticilerine Bursa’da düzenlediğimiz “II. Milletlerarası Türk Folklor Kongresi”yle ilgili yaşadıklarımızı hatırlatmayı zevkli bir görev sayıyoruz. II. Kongre, memurlarıyla birlikte 25 kişilik bir birimin başarısıdır. Bu birimin etrafında kenetlenmiş yüze yakın yerli ve 50 kadar yabancı halk bilimcinin başarısıdır. Bugün Bursa kongresine katılanların % 80’ni dünyasını değiştirmiş durumdadır. Onların aziz hatıralarını da bu kitapçık dolayısıyla yaşatmış olacağız.
 

Kültür Tarihimizde II. Milletlerarası Türk Folklor Kongresi isimli 32 sayfadan oluşan kitap ; Nail Tan tarafından yazılmış ve KÜLTÜR AJANS yayınevinin 01.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Kültür Tarihimizde II. Milletlerarası Türk Folklor Kongresi pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.