Külhani Edipler pdf – Yandex indir

tarafından
6
Külhani Edipler pdf – Yandex indir

Selanikli avukat ve öğretmen Fazlı Necip (1863-1932) İttihat ve Terakki Partisi’nin çalışmalarına da katılmıştır.  Yayıncılığın yanı sıra pek çok roman çevirisi yaptı. Arsen Lüpen bunlardan en bilinenidir. Genelde polisiye çevirilerle ilgilendi. Roman dışında eğitim ve öğretim amaçlı pek çok kitap yazdı. Türk Edebiyatı’nda Mektubat isimli eseri ile Cumhuriyet tarihinin en önemli ediplerinden biri olarak kabul gördü. Fazlı Necip, gazeteciliğin ve kitap yazarlığının yanı sıra Ahmet Fehim’in yönettiği Binnaz (1919) isimli filmin yardımcı yönetmenliğini, İstanbul Perisi (1922) adlı filmin ise yönetmenliğini yaptı. 19 Haziran 1932 tarihinde İstanbul’da vefat etti.
***
Külhani Edipler, çökmekte olan Osmanlı İmparatorluğu’nu, Osmanlı aydınlarının imparatorluğun hayati sorunlarını nasıl algıladıklarını ve entelektüel çözümlerini ele alan bir eserdir.
Eser, 19.yy’ın ikinci yarısı ve 20.yy’ın ilk çeyreğine uzanan bir zaman dilimini ele alıyor.
Yazar, Jön Tükler’den Cumhuriyet’e kadar olan tarihsel süreçi realist bir bakış ile işlemiştir. Toplumun siyasal ve sosyal değişmelerini aristokrat bir ailenin çevresinde anlatıyor.
Tanzimattan sonra oluşan yeni yazar- aydın, tipinin analitik çözümlemesini yapıyor.
Külhani Edipler, ait olduğu toplumun (Osmanlı toplumunun) hürriyet talebini dile getiren bir dönem romanıdır.
 

Külhani Edipler isimli 216 sayfadan oluşan kitap ; Fazlı Necib tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINEVİ yayınevinin 12.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Asılmışlar Ormanı pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Asılmışlar Ormanı indir, Asılmışlar Ormanı oku ve Asılmışlar Ormanı pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Külhani Edipler pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.